BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Сергеј Рјабков - изазови пред светом

Сергеј Рјабков - изазови пред светом
29.05.2013. год.


Заменик министра иностраних послова Русије Сергеј Рјабков љубазно је пристао на интервју радију "Глас Русије". Нудимо вам најзанимљивије делове разговора.

Прво питање из Келна: Шта ће бити главна тема на Самиту "велике осморке", који ће се одржати 17-18 јуна у Лох-Ернеу?

- За "осморку" на председничком нивоу - увек је економија и политика. Много тога зависи од председавања. Британци желе да се разговара о трговини, порезима, и транспарентности. Ове три теме су одавно у жижи дешавања. Спремамо се да активно учествујемо у дискусији. Али, наравно, и политички програм ће бити, такође веома богат – ту је Сирија, Иранско питање и Блиски Исток. Тј., "осморка" ће се, сигуран сам, поново наметнути као један од фактора који даје правац у кретању глобалне економије и међународних односа.

На састанку у Лох-Ернеу ће се састати не само "осморка", већ и два председника. И ево питања из Талина: "Које ће бити главне теме, осим питања Сирије и ПРО, на билатералном састанку између председника Путина и председника Обаме".

- Наметнуло нам се низ тема за дискусију. Недавно, председници Русије и САД су више пута разговарали телефоном и размењивали писма путем изасланика Владимира Путина и Барака Обаме. Имамо низ великих и до сада нерешених питања билатералне природе, и сигуран сам да ће руска страна ове теме потећи на састанку у Лох-Ернеу. Наравно, међународни дневни ред, светски дневни ред, у много чему брзо еволуира, без расправе, такође, неће проћи ни регионалне кризе, и питања која се односе на сарадњу наших земаља у областима као што су, на пример, даља стабилизација у Авганистану, блискоисточни мировни процес, листа се може продужавати. У сваком случају, сигуран сам да ће разговор бити веома садржајан и интензиван и, као и увек, приликом сусрета лидера осећа се акутни недостатак времена, опредељеног за такву размену мишљења. Сигуран сам да ће тако бити и овај пут.

У последње време, сведоци смо активне дипломатске размене између Сједињених Држава и Русије. У Москви су боравили Донилон и Кери. Министар Лавров се, затим, два пута састао са Керијем, а Патрушев је посетио САД. Наравно, та активност је била изазвана, међу осталим, припремом састанка Путина и Обаме, покушајем да се побољшају наши билатерални односи. Међутим и даље се јавља мисао: шта Американци желе од нас?

- Знате, прво, већ су одржана три редовна састанка министра и државног секретара. Последњи у низу је био 27. маја у Паризу, где је основна пажња била фокусирана на исту ту Сирију. Интензитет састанака зависи од много фактора. Американци траже од нас много. Између осталог, желе наставак разговора о нуклеарном оружју, желе продубљивање сарадње у неким регионалним питањима, што и ми желимо од њих, као и што желимо да они мање користе своје једностране санкције, које сматрамо нелегитимним, и више обрате пажњу на равнотежу међународних интереса у целини, и на нашу између, када је реч, рецимо, о питањима као што је америчка визна политика.

Терористички напад у Бостону је био праћен изјавама Русије и САД да ће појачати сарадњу обавештајних служби две земље у борби против терористичких претњи. Да ли су ове изјаве биле пропраћене конкретним деловањем?

- Да. Такве акције су у току. Наравно да би, ако бих јавно говорио о томе, то било супротно самој логици и идеологији такве сарадње одговарајућих наших служби. Уверавам вас да је у току веома интензивна делатност, посебно у борби против тероризма, где је потенцијал у међусобном разумевању између Москве и Вашингтона веома значајан. Ми смо и раније прилично сарађивали, и сада, после онога што се догодило у Бостону, политички подстицај и практична потреба за таквом сарадњом поново су се спајили у једну тачку и рад је интензивиран. Он прелази у нове оквире.

Армен Апресјан,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА