BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Санкт-Петербург пренеражује

26.05.2013. год.


27. маја Санкт-Петербург слави 310. годишњицу. У односу на друге чувене градове он је млад. Међутим, наследивши од свог оснивача Петра Првог бурни и активни темперамент, град на Неви је уписао у светску историју много значајних догађаја. Град, који с правом називају културном престоницом Русије, и даље пренеражује лепотом своје архитектуре, стваралачком атмосфером и својеврсном нарави Петербуржана.

Историјски центар Санкт-Петербурга и његови дворци у предграђима се налазе на Списку светске баштине УНЕСКО-а. Занимљива је дефиниција образложења: «Као јединствено и савршено остварење на опширном простору европске урбанистичке идеје, хармонизоване са природом». Петербург је јединствен по читавом низу параметара, - тврди сарадник музја Петропавловске тврђаве Олга Слепенкова.

- Човек, који није зналац архитектуре, а има могућност да путује, лако може да примети да таква појава као што је Петербург, са архитектонског гледишта, нигде више не постоји. Постоје лепи градови, апсолутно јединствени по вековима постојања или степену концентрисања споменика. Међутим, фантастична усклађеност читавог града, када се мисли на његов историјски центар, нигде више не постоји. То се осећа чак и несвесно.

Међутим, главна тајна привлачности града су људи, који су му дали душу, сматра прави Петербуржанин, народни уметник Русије глумац Михаил Бојарски.

- Многи композитори, сликари, глумци, као и владари, почев од Петра Првог и завршавајући данашњим председником, то су људи, рођени на обалама Неве. Нема песника, кога не би одушевило ово место, које је Бог благословио. Град је различит, различити су и људи, који ту живе, али све их, поред љубави према граду, уједињује нека тајанственост и чаробност овог града-фатаморгане, који час нестаје у магли, час пати од жеге. За мене је то једини могући град. Чак кратка одсутност рађа у мени очекивање поновног сусрета с њим. Без Петербурга не могу да замислим свој живот.

Први становници Петербурга су били мајстори. Од њих се тражио не само високи ниво стручности, већ и способност за освајање напредног европског искуства. Према замисли Петра Првог, град је морао да пренерази, а то је успело. Петербург је једини град у Русији, који се од почетка градио као главни град велике империје, - истиче Петербуржанин, доктор наука и чувени руски бард, који је недавно прославио 80. рођендан, Александр Городницки.

- То се одразило у његовој архитектури, у његовом имиџу, у уметности и књижевности. Сматрам да је за Русију Петербург нада њене европске будућности, онај прозор у Европу, који је направио Петар Први, а који су касније покушавали да затворе, ставивши гвоздену завесу итд. Петербург је био, јесте и биће културна престоница наше земље.

Празник је у граду почео у суботу. Свечаности се одржавају на отвореном простору. То су фестивали уличних позоришта, играчки маратони, концерти. У њима учествују страни гости из Аустрије, Белорусије, Немачке, Холандије, САД, Украјине, Француске и других земаља.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Супарнички однос“ Вашингтона са Русијом спречио је потпуно обелодањивање онога што је знао, рекли су извори листу


Али упркос невиђеним војним мерама које су колективно предузеле западне земље, ништа им није пошло за руком! Јер тврда вера србског народа, његова непоколебљива верност Христу и Цркви, као...

Нападачима на Цроцус Цити Халл из Украјине су пребачене велике суме новца, саопштио је руски истражни комитет.


Неки руски посланици позвали су на поновно увођење смртне казне


Неслање делегације у САД била је „порука Хамасу“, изјавио је израелски премијер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА