BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Без застаревања злочина

22.05.2013. год.


Немачке власти су оптужиле бившег чувара концентрационог логора Аушвиц Ханса Липшиса. Он се терети за саучесништво у убиству скоро 10 хиљада људи. Експерти истичу историјски зчанај тог процеса и подсећају да нацистички злочини не застаревају.

93-годишњи Ханс Липшис је био на списку најтраженијих нацистичких злочинаца који је био објављен 2013. године у правобранилачком Центру Симона Визентала. Пореклом из литванске породице, Липшис је од 1941. до 1945. служио у одреду СС Мртва глава, који је чувао концентрациони логор Аушвиц. Везе са СС Липшис не пориче. Истина, изјављује да је био само кувар и да је за све ужасе концентрационог логора смрти знао само из причања других војника. Ипак истрга има доказе да је био чувар на железничкој рампи за истовар, где се вршила селекција нових завореника. Управо овде су лекари и официри бирали оне који могу да раде, остале су слали у гасне коморе. Уз непосредно учешће Липшиса у смрт је било послато 9515 особа.

После рата бивши чувар логора је емигрирао у САД, живео је у Чикагу. 1982. године је био протеран из земље, пошто је сакрио од америчких власти есесовску прошлост. Последњих година Ханс Липшис се населио у Немачкој, где је био ухапшен почетком маја. Суђење које почиње има историјски значај, истиче руски историчар, руководилац истраживачког програма фонда Историјско сећање Владимир Симиндеј.

- Значај датог суђења састоји се у томе што ће бити реализован принцип неопозивости кажњавања за извршен масовни злочин против човечности, за учешће у геноциду. Друго је питање да ли ће се појавити озбиљна сумња да су се немачка темида и истражни органи непажљиво односили према тражењу ратних злочинаца све ове године. Зато што се до данас налазе људи који су директно умешани у убијање људи у току Другог светског рата. Поставља се логично питање: а зашто ови људи нису били нађени и кажњени раније? Желели бисмо да пожелимо активније учешће и историчара, и представника истражних органа у анализи документарне базе како бисмо откривали преостале некажњене ратне злочинце. Тим пре што су нека имена позната.

Према подацима експерата који се баве тражењем нацистичких ратних злочинаца, у разним земљама света од правосуђа се крију стотине фашистичких џелата. Они воде одмерен живот европских и америчких пензионера, а њихови суседи чак не сумњају у њихову крваву прошлост. Тако на пример у једном од париских предграђа живи 96-годишњи Николај Рутченко-Рутич. Сада угледни писац, за време Великог Отаџбинског рата био је колаборациониста и учествовао у стрељању цивила у Лењинградској области.

97-годишњи Мађар Ладислаус Чижик-чатари живи у једном од тихих квартова Будимпеште. У своје време био је осужен на смртну казну за злочине извршене у Другом светском рату. Бивши полицијски старешина обезбеђења једног од највећих нацистичких гета умешан је у слање у гасне коморе више од 15 хиљада Јевреја.

Недавно су стручњаци Центра Визентала нашли у Канади 92-годишњег Украјинца Владимира Катрјука. Сада он гаји пчеле на својој фарми, а у време рата биоје борац украјинског полицијског батаљона који су формирали Немци. У марту 1943. године овај батаљон је спалио белоруско село Хатињ. Према сведочењима, управо Катрјук је гурао становнике села у шталу коју су затим запалили. Заједно са другим полицајцима стрељао је људе који су покушали да побегну од пламена.

Такви злочини не треба да остану некажњени, говори заменик председник међународног правобранилачког покрета Свет без нацизма Валериј Енгељ.

- За такве злочине не постоји застаревање ни у једној земљи. А кад је тако закон треба испунити, ови људи треба да буду кажњени за злочине против човечности. Тако међународна заједница демонстрира оних земљама које сматрају другачије да је нацизам апсолутно зло.

Према извештају Центра Симона Визентала, од априла 2011. до марта 2012. године у свету је било осуђено 10 нацистичких злочинаца, шест особа је оптужено за саучешће у злочинима. Наставља се истрага 1138 случајева везаних за злочине нациста.

Почетком априла немачке власти су ушле у траг 50 чувара логора смрти. Међу њима је Ханс Липшис који је сада ухапшен. Како сеочекује, коначна отпужница ће бити подигнута најраније у августу, а суђење може да започне на јесен. Лекар који је прегледао осуђеног рекао је да он може да издржава казну затвора.

Светлана Калмикова,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Сукоб би могао да одвуче Европу „у понор“, упозорио је мађарски премијер


И Техеран и западни Јерусалим умањили су значај овог догађаја

Министар спољних послова Украјине Дмитриј Кулеба изјавио је да је то порука коју је пренео америчком колеги Ентонију Блинкену


Кијеву је хитно потребан нови пакет помоћи САД или ће се вероватно сломити под притиском Русије, изјавио је Вилијам Бернс

Наводно је активирана противваздушна одбрана у неколико провинција Исламске Републике


Аргентина је поднела званичан захтев војном блоку предвођеном САД за статус „глобалног партнера“, изјавио је министар одбране Луис Петри


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА