BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Иван Трајковић

Зоран Радовановић - СРБИЈА НА ДОБРОМ ПУТУ

Зоран Радовановић - СРБИЈА НА ДОБРОМ ПУТУ
11.05.2013. год.

Интервју са Доц др. Зоран Радовановић, народним послаником, директором Клиничког Центра Ниш и Председником Посланичке групе пријатељтства Србије и САД у Скупштини Србије.

Господине Радовановићу, каква је сарадња између Србије и САД у овом тренутку?

Сарадња између Србије и САД је у овом тренутку најбоља у последних 13 година, што јасно доказује, између осталог, и посета Премијера Ивице Дачића САД, чији је првенствени циљ подстицај водећих компанија из Америке да инвестирају у Србију.

Како оцењујете посету Премијера Дачића Сједињеним Државама?

На основу сазнања које имам, ова посета Премијера Ивице Дачића, организована је уз пуну координацију Амбасадора САД у Србији Мајкла Кирбија и администрације САД и доказ је да сарадња две државе, које имају дипломатске односе преко 130 година иде рапидном, узлазном путањом. Као и за све ствари у животу, ова сарадња је имала успоне и падове, разлике у мишљењу или у појединим ставовима, али само овакав, конкретан и директан дијалог, уз поштовање принципа и државних ставова обе земље, води ка подизању сарадње на највиши могући ниво.

Из којих области се очекују инвестиције из САД у Србији?

Поља могућих инвестиција су разнолика и широка и крећу се од ИТ технологија, преко сарадње у области медицине, науке, технолошког развоја итд. Држава без историје не постоји, а само име Србина Николе Тесле је довољан историјски иницијални показатељ да србски научници уз инвестициону помоћ САД могу да дају огроман допринос развоју обе државе, а и човечанства у потпуности.

ИТ сектор као шанса за равој Србије? Познато је да су компаније из САД водеће у ИТ сектору.

Огроман број студената из области ИТ технологија по завршетку студија у Србији радно се ангажује у Америци, Канади или другим технолошки развијеним земљама. Значи - ми имамо квалитативни научни потенцијал, доказан кроз бројне награде, које освајају наши средњошколци или студенти на међународним такмичењима, а САД имају неопходан капитал да се научно-стручно-иновативне идеје испрате, а и заједнички реализују. У контексту ове приче обе земље имају интерес да се постојећа сарадња настави али и подигне а државни ниво, што ће вероватно бити и једна од тема разговора Премијера Србије Ивице Дачића, са представницима водећих кућа ИТ технологије из САД-а.

Које ће бити Ваше активности на развијању сарадње између Србије и САД?

Посланичка група пријатељтства Србије и САД, чији сам ја председник, има пре свега обавезу да кроз подизање парламентарне сарадње (Парламента Србије и Кнгреса САДа) омогући бољу и интензивнију сарадњу две Државе, а што ће на крају и резултовати јачањем србског Кокуса у Конгресу, али и лобирањем за повећањем инвестиција у Србију (војна индустрија), разменом инктелектуалних ресурса (кроз размену студената и/или едукацију наших стручњака за разне области нпр медицина, ИТ сектор итд), али и заједничку борбу проти организованог криминала, трговине наркотицима или људима и борби против корупције).

Иван Трајковић





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков

Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе


Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА