BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Треба ли очекивати масовну кризу у Кини?

Треба ли очекивати масовну кризу у Кини?
08.05.2013. год.


Државни савет Кине објавио је детаљизовани план економских реформи. Нови документ прецизира мере које треба да доведу до смањења интервенисања чиновника у економију. то ће по замисли аутора плана доприносити убрзању темпа њеног напретка.

Међу новинама се предлажу кораци за смањење задужености локалних влада, привлачење инвестиција у сектор железница и побољшање инвестиционе климе. Последњи подаци о стању кинеске економије разочарали су финансијска тржишта – унутрашњи бруто производ у првом кварталу није оправдао прогнозе и увећао се мање од 8%. Неки аналитичари већ виде праву кризу друге економије на свету.

Мада у развијеним земљама о темпу раста унутрашњег бруто производа од 8% сада може само да се сања, ретки глобални економски преглед у последње време пролази без бојанзи поводом успоравања кинеског развоја. Како да не – још до недавно норма је била пораст унутрашњег бруто производа у двоцифреним бројевима. Пошто је недавно власт у Кини прешла младој генерацији политичара на челу са председником Си Ђинпингом, разговори о томе да ли је Кина у стању да избије на претходни темпо само су интензивнији. Посебан повод за забирнутост постоји код извозника сировина, истиче главни аналитичар компаније РГС-Управљање активима Александар Потавин.

- Кина је највећи светски потрошач сировина, и зато ако буде даље погоршавање економске ситуације у Кини, ми ћемо видети неки пртисак на цене нафте.

Између осталог, успоравање не значи увек нешто негативно. Као прво, оно чини напредак избалансиранијим – тачније без изградње путева којима нико не вози, или подизања градова у којима нико не живи. А као друго, може да значи прилив инфестиција за кинеске партнере, говори шеф одељења за Исток Високе школе економије Алексеј Маслов.

- Велика количина кинеских средстава се изводи у иностранство. И у том погледу, ма колико звучало чудно, успоравање темпа напретка кинеске економије у многоме ће се позитивно одразити на улагања капитала Кине у земље као што су Русија, Казахстан и земље Централне Азије. Успоравање темпа раста унутрашњег бруто производа Кине позитивно ће се одразити на руско-кинеске односе.

За сад укупни обим кинеских инвестиција у руску економију не премашује 2% од укупне суме страних улагања. Друга ствар су земље ЗНД. За неке од њих Кина је највећи кредитор и главни инвеститор, наставља Алексеј Маслов.

- Основни инвестициони токови иду из Кине у земље Централне Азије, пре свега у Казахстан, где се купују нафтна налазишта, налазишта угља, уранијум. Тачније Кина преноси своје активе у иностранство.

Кинески капитал тражи излаз ван граница земље у многоме због неразвијености тржишта саме Кине. Осим решавања овог проблема од кинеских власти сада се очекују мере за јачање унутрашње потрошњ, прелазак на производњу робе са високим ПДВ-ом и либерализацију економије.

Леонид Гурјанов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/dcmaster / melcwire/cc-by-nc/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА