BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кинески ратови за руски квас

Кинески ратови за руски квас
02.05.2013. год.


У Кини нагло скаче популарност руског кваса. Борбу за тржиште пласмана овог напитка започели су велики кинески произвођачи. О узроцима такве популарности кваса и његових предности у поређењу са другим безалкохолним напицима за Глас Русије говоре експерти.

Традиционални руски квас се појавио у Кини пре више од сто година. Још 1900. године у гаду Харбину његову производњу је покренуо руски трговац Иван Чурин, у то време један од највећих трговаца на Далеком Истоку. Ипак популарност руског кваса није излазила ван граница североисточних региона Кине. Све се променило пре 4 године, када је кинеска фирма Quillin Food увећала производњу до 20 хиљада тона производа годишње. Како је истакао заменик директора за производњу волгоградске компаније Руски квас Едуард Аветисјан, раст популарности напитка у Кини може бити условљен његовим корисним својствима:

- Кинези су прогресивна нација, труде се да узму из светске праксе све најбоље. Ако су тако почели да воле квас и започели да га траже, то није тек тако. Квас је врло добар, користн напитак. Тиме може да се објасни све већа популарост нашег националног напитка у Кини.

Вековима у Русији овај напитак је сматран не толико освежавајућим, колико лековитим, сматрало се да је у стању да врати снагу. Квас је увек био обавезни атрибут манастирске и војничке исхране, а у болницаа су га обавезно преписивали рањенима и болеснима. Како сматра председник савета директора компаније Дека Андреј Мански, постојање корисних микроелемената у саставу кваса даје му неоспорие предности у поређењу са другим популарним безалкохолним напицима у свету.

- Квас је природни напитак, у његовој основи је природна сировина. А у већини других напитка основа може да буде сируп, најчешће шећерни, као и ароматизатори. Несумњиво да је квас користан, зато што се у његовом саставу налазе зрна јечма и ражи, која су богата беланчевинама и аминокиселинама, и у процесу производње прелазе у напитак.

У међувремену на кинеском тржишту се води права борба за производњу кваа. Кинеска компанија Wahaha решила је да истисне фирму Quillin Food, најстаријег произвођача овог напитка у Кини. Овај прехрамбени гигант пре пола године је избацио на кинеско тржиште сопствени хлебни квас и већ крајем 2013. планира да прода милијарду боца. Међутим прве две партије његове продукције оставиле су сумњиви утисак код кинеских потрошача. Ексепрти истичу да у последње време у Кини се бележи стабилни раст потрошње млечних производа. Можда ће се у догледној будућности на кинеском тржишту водити рат за производњу руског кефира.

Павел Силајев,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/mricon/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА