BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У свету расте потражња за руским борбеним авионима

У свету расте потражња за руским борбеним авионима
19.04.2013. год.


Позиција Русије на светском тржишту наоружања је посебно јака у сегменту борбених авиона. Авиони, као што су Су-30 и МиГ-29, су добро познати у многим крајевима света, у првом реду, у земљама југоисточне Азије. Потражња за руским борбеним авионима расте захваљујући новим наручиоцима, као што су Алжир, Венецуела, Малезија, Вијетнам, Уганда, Индонезија. На овом списку ће се ускоро, највероватније, појавити и Бангладеш. Испорука авиона ЈАК-130 Бангладешу могла би да почне 2015. године.

За компаније руске војне индустрије је приоритетна војно-техничка сарадња са азијским земљама. Државе јужне и југоисточне Азије се брзо развијају и издвајају значајна средства за опремање својих оружаних снага, каже директор Центра стратешке конјунктуре Иван Коновалов:

- Овим земљама је потребна оваква авијација. Руски борбени авиони су најповољнији наручиоцима по критеријуму цена-квалитет. Мада они не коштају мало, ипак, у односу на америчке и француске авионе су јефтинији. А, квалитет је јако добар. Зато земље југоисточне Азије, где има много нерегулисаних, међу њима и пограничних, проблема удељују много пажње руској авијацији. С друге стране, руске компаније тамо раде паметно. Мислим на рекламу Мига и Сухоја на том тржишту.

Најновији руски борбени авион за обуку ЈАК-130 још увек није тако познат у свету, као што су СУ-30 или МИГ-29. Али, авион има велике шансе за добар извоз, јер има одличне карактеристике. ЈАК-130 је јединствен авион, јер има две функције: игра улогу авиона за обуку пилота ратне авијације и улогу јуришног авиона. О томе говори и члан Друштвеног савета председника Војно-индустријске комисије владе РФ Виктор Мураховски:

- Захваљујући радио-електронској опреми он има способност да у широком дијапазону имитира разне моделе борбених авиона, т.ј. њихову аеродинамику, начине коришћења наоружања. Као лаки јуришни авион може да ради у простим метеоролошким условима и користи разне врсте наоружања: слободно падајуће бомбе, недириговане реактивне пројектиле. Наравно, ЈАК-130 нема тако моћну радио-електронску опрему као ловци 4. или 5. генерације. Али, у многим конфликтима, посебно у локалним или у току антитерористичке операције то није ни потребно.

ЈАК-130 је скоро два пута јефтинији од савремених ловаца, истакао је стручњак. И то чини овај авион јединственим. Уговор са Бангладешом, који се планира, је само први корак ЈАК-130 у освајању страног тржишта. Произвођач авиона, корпорација „Иркут“, заједно са компанијом „Рособоронекспорт“ намерава да пласира ЈАК-130 и на тржиште Латинске Америке. У случају да се потпише споразум о испоруци авиона у једну од земаља региона, лиценцирана производња ЈАК-130 може почети у Бразилу.

Према подацима из средине 2012. године, „Рособоронекспорт“ је за последњих седам година испоручио у иностранство 290 борбених авиона н суму више од 20 милијарди долара. Већи део експорта се односи на марке „СУ“ и „МИГ“.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА