BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Модерно ропство у Европској унији

Модерно ропство у Европској унији
17.04.2013. год.

 Процена је да 880.000 људи само у ЕУ живи у модерном ропству. продају. Они се присиљавају на рад, криминал, сексуалну експлоатацију, продају се њихови органи. Брисел упозорава на изостанак реакције земаља чланица.

 
Бројка од 23.632 људи представља број званично идентификованих или оних за које се претпоставља да су у периоду од 2008. до 2010. били жртве трговине људима у Европској унији. Да је то само „врх леденог брега“ упозорава Међународна организација рада и процењује да је у ЕУ данас 880.000 људи присиљено на принудни рад, укључујући и сексуалну експлоатацију. Званични подаци говоре само о погоршању ситуације последњих година – број потврђених жртава трговине људима порастао је за 18 процената, док се број осуђених за такав злочин смањује.
 
„Тешко је поверовати да 2013. године у слободним и демократским европским земљама људи могу бити лишени слободе, да се они искоришћавању и да се њима тргује као робом и да се третирају као робље“, упозорава комесарка за унутрашња питања ЕУ Цецилија Малмстром и додаје: „Међутим, у питању је тужна истина – у овом тренутку мушкарци, жене и деца се купују се због секса и тешких послова у пољопривреди, грађевини, текстилној индустрији. Они се присиљавају на бракове, раде као послуга у домаћинствима или им се ваде органи за даљу продају. Обично су најрањивији ти који постају жртве модерног ропства.“
 
Жртава све више, а оптужених све мање
 
Упоредо са погоршањем економске кризе, потражња за принудном радном снагом у Европској унији расте. Од десет идентификованих жртава седам су жене, а 15 процената деца. Већина идентификованих „модерних робова“ у Европској унији долазе из самих земаља чланица (61 проценат) и то најчешће из Бугарске и Румуније. Ван ЕУ, највише је жртава трговине људима из Нигерије и Кине, док у последње време расте број оних који долазе из Бразила, Русије и Алжира. Њима се одузимају пасоши, а у највећем броју случајева они живе закључани, под сталним претњама, а „пуштају се само када крену на посао“. И док број жртава раста, смањују се бројке оних који су осумњичени или оптужени за трговину људима.
 
„У 2008, 1.534 особе су осуђене због трговине људима у Европској унији. Две године затим, тај број се смањио за 200. Упркос порасту броја жртава, а смањену броја оптужених, само неколико земаља чланица ЕУ применило је јачи законски оквир у циљу борбе против трговине људима, који смо сви подржали 2011. године“, каже Малмстром.
 
Преко 20 милиона робова данас?
 
Брисел упозорава да је 6. април био последњи рок за примену нових закона у циљу борбе против трговине људима у земаља чланицама. На националном нивоу законе су, после две године од доношења договора, примениле само Чешка, Финска, Мађарска, Летонија, Пољска и Шведска. Законом је предвиђено да сви судови широм Европе оваква кривична дела третирају подједнако оштро, да се жртвама обезбеди боља заштита, као и боља сарадња земаља чланица у превенцији и истрагама. Европска комисија сада упозорава своје чланице да се неће либити „неопходних мера“, како би се европска Директива против трговине људима применила на националним нивоима. На светском нивоу, процењује се да су 2012. године скоро 21 милион људи, од којих 5,5 милиона деце, били предмет трговине, принудног рада и сексуалног искоришћавања.


  • Извор
  • БК ТВ


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА