BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија – Бразил: од хеликоптера до супер модерног ловца-пресретача?

Русија – Бразил: од хеликоптера до супер модерног ловца-пресретача?
13.04.2013. год.


Русија и Бразил активирају своју војно-техничку сарадњу. Планирано је да се у току сајма LAAD-2013 размотри могућност заједничког рада на систему ПВО, а, такође, и повећање испорука руског оружја у Бразил.

Латинска Америка – дискретан улаз

Војно-техничка сарадња Русије са земљама Латинске Америке се развија одавно, али због сплета разних околности је остала у малим оквирима. Оваква ситуација је почела делимично да се мења од 2000-их година захваљујући сарадњи са Венецуелом, која је и сада најважнији партнер Русије у региону. Истовремено су склапани мали уговори са другим земљама – од Уругваја до Бразила. Први контакти са Бразилом су успостављени 2000-х година, када су им испоручени руски преносни противавионски комплекси „Игла“ у вредности 20 милиона долара. 2009. године је потписан уговор о испоруци 12 борбених јуришних хеликоптера Ми-35 у вредности више од 200 милиона долара, а крајем 2012. године је договорено да се у Бразилу почне са склапањем хеликоптера Ми-171, као и да се отвори сервисни центар за Ми-35. Ускоро се очекује потписивање уговора о испоруци система ПВО - преносних противавионских комплекса „Панцир“, као и „Игле“, чија вредност износи милијарду долара.

Осим тога, и бразилски бизнис је заинтересован за руску технику: у децембру 2012. „Хеликоптери Русије“ су потписали уговор о испоруци 7 хеликоптера Ка-62 2015. године бразилској компанији Atlas Taxi Aereo, са опцијом додатне испоруке још 7 хеликоптера. Интересантна је ичињеница да је ово први извозни уговор о испоруци Ка-62, чија серијска производња почиње тек 2014. године.

Руски хеликоптери су, међутим, врло популарни у региону – у Латинској Америци их има скоро у свим земљама од Мексика до Аргентине. Перу, Венецуела и Куба их користе прилично активно, а последњих година су се појавили и у водећим земљама региона – у Бразилу и Аргентини.

Т-50 за Бразил: очекивана реалност?

Очигледно је да се потенцијал сарадње у области авијације између Русије и Бразила не завршава само на хеликоптерима. Једна од главних интрига последњих година је резултат тендера о испоруци ловаца за ратну авијацију Бразила, који траје 10 година, са периодичним прекидима. Тендер о набавци ловаца за бразилску ратну авијацију, у складу са програмом F-X је расписан 2001. године и отказан 2005. године. 2008. је обновљен под именом F-X2 и поново отказан 2010. године. Учесници тендера, у различитим етапама, су били Boeing F/A-18E/F Super Hornet, француски Dassault Rafale, шведски Saab JAS 39 Gripen NG и европски Eurofighter Typhoon.

Русија је неко време покушавала да се укључи у тендер са ловцима Су-35С, међутим, безуспешно. Истовремено многи стручњаци говоре да је Бразил заинтересован за ловца пете генерације Т-50 – набавка овог авиона, са организацијом његовог склапања на територији Бразила, могла би значајно да повећа могућности бразилске ратне авијације и авионске индустрије.

Евентуална набавка Т-50, или специјална варијанта овог авиона за Бразил, се одавно разматра. Руски авион има шансе за успех, фактички, то је једини авион пете генерације који Бразил може да добије у догледној будућности. Истовремено, имајући у виду раст економских могућности Бразила, овакав авион не би био ни мало сувишан, посебно у условима садашње непредвидиве политичке ситуације. У сваком случају, оваква набавка би се уклопила у општу логику изградње оружаних снага Бразила, које теже да имају аргументе државе првог ранга, као што су палубна авијација и флота нуклеарних подморница. У таквим условима би авион пете генерације за ратну авијацију био не само ствар престижа, него и средство заустављања, које може бити јако корисно у случају да развој бразилске економије и заштита њених интереса доведу до политичких несугласица између Бразила и неке од водећих земаља света.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: aviasalon.com/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере

Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА