BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Снима се филм о руским добровољцима у Републици Србској

Снима се филм о руским добровољцима у Републици Србској
12.04.2013. год.
У знак сећања на руске добровољце на Балкану


Дана 12.04.2013. године у 11 часова у храму Рођења Пресвете Богородице на Мегдану у Вишеграду биће служен парастос за све изгинуле руске добровољце пострадале у Одбрамбено-отаџбинском рату 1992-1995 године.

Такође, У Вишеграду су почеле припреме за снимање филма о учешћу руских добровољаца у редовима Војске Републике Српске /ВРС/ у одбрамбено-отаџбинском рату.



Документарну сторију о погинулим руским ратницима снимаће књижевник и публициста Љиљана Булатовић.

"Окосница филмске приче ће се односити на добровољца Константина Богословског, који је имао 21 годину када је погинуо у борбама на брду Заглавку код Вишеграда, а сахрањен је на Србском војничком гробљу на Мегдану", каже Булатовићева.

Она наглашава да је прича о њему симболичан чин којим су обухваћени сви руски родољуби који су дошли да се боре у Србској.

"Ово је знак захвалности за све који су се борили да одбране част србског народа и Републике Српске за коју су дали животе, дијелове тијела или преживјели ратне страхоте", додаје Булатовићева.

Булатовићева наводи да ће филмом конкурисати на престижном филмском фестивалу "Златни витез" у Москви.

Људмила Богословскаја, мајка Константинова, каже да је поносна што је њен син погинуо бранећи браћу Србе и да сваке године по неколико пута дође у Вишеград на његов гроб и дружи се са ратним друговима њеног јединца. 

Ових дана очекује се да у Вишеград дође више добровољаца из Русије, учесника рата, како би и они учествовали у филму.

Филмске сцене снимаће Агенција "Престиж" из Крагујевца и то само у Вишеграду и околини.

У редовима Војске Републике Српске је у одбрамбено-отаџбинском рату погинуло 49 добровољаца из Русије, а шест их је сахрањено на Србском војничком гробљу на Мегдану.

Међу њима је и Генадиј Котов - пуковник, козачки атаман.

Учесник овог рата Олег Валецки писао је: Руски добровољци су ојачали локалну војску не само бројно, већ и психолошки, давали су Србима велику моралну подршку и зато је непријатељска пропаганда настављала да тврди да у борбеним дејствима учествују хиљаде руских плаћеника.

У ствари, према прорачунима научника,  број добровољаца за све време рата није премашио 600-700 људи. На споменику у Вишеграду уклесано је 37 имена. Ово је први споменик руским добровољцима са „именима“ подигнут на територији Републике Српске. Иницијатор подизања споменика било је Друштво србско-руског пријатељства из Бјељине и Удружење србско-руске заједнице Завјет.



  • Извор
  • srpska.ru, СРНА, Восток/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА