BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Ненуклеарни акцелератор у нуклеарној трци

10.04.2013. год.


Брзи напредак у области стварања конвенционалног наоружања високе прецизности и надзвучног оружја, борбених робота и беспилотних летелица, који се развијају у САД у оквиру концепције глобалног напада, дозволио је Вашингтону да оствари апсолутну доминацију у војној области. Помислило би се да не-нуклеарно прецизно оружје има позитивну улогу, помажући у смањењу улоге нуклеарног оружја и, сходно томе, у његовом смањењу. Међутим, на делу се види и супротна тенденција. Огромна предност у конвенционалном наоружању неких држава подстиче жељу других држава да стекну нуклеарно оружје, мишљења је експерт Института за међународне студије, МГИМО Андреј Иванов:

- Искуство америчких интервенција у последњем кварталу XX и почетком XXI века, показало је да земље које немају савремене системе наоружања нису у стању да се одупру страној инвазији уз помоћ конвенционалног наоружања. Дакле, поседовање нуклеарног оружја је за њих можда једина гаранција за очување суверенитета и територијалног интегритета. Стварање високо прецизног оружја је, на такав начин, постало један од фактора који подрива систем нуклеарног неширења.

Не-нуклеарно прецизно оружје, попут крстарећих ракета, надзвучних авиона и беспилотних летелица, већ се производе масовно, и то не само у САД. У ствари, прецизно оружје је постало саставни део стратешког офанзивног потенцијала. У комбинацији са системом противракетне одбране (ПВО), оно може радикално да промени војно-политичку равнотежу на планети.

Ракетни одбрамбени систем у одређеној мери обезвређује постојеће суздржавање у не ширењу нуклеарног потенцијала. Оно може оставити утисак да у случају директног напада, земља-иницијатор може поуздано заштитити своју територију од одмазде. Тиме се значајно повећава вероватноћа употребе нуклеарног оружја у сукобу.

Зато размештање америчког антиракетног одбрамбеног система изазива озбиљну забринутост, и то не само Русије, сматра Андреј Иванов:

- Русија и Кина су забринуте активностима САД и њених савезника по питању размештања ПВО у региону Азије. Ова забринутост је изазвана напретком у развоју система који, на први поглед, са противракетном одбраном нема никакве везе: високо прецизно оружје и надзвучно оружје, борбени роботи и беспилотне летелице, конструишу се у САД, у оквиру тзв. концепта муњевитог глобалног напада. Москва и Пекинг су се сагласили да продубе сарадњу у области одбране и позвали међународну заједницу да се, по могућности, уздржи од распоређивања ових система.

Наметнута девалвација функција нуклеарног неширења, разлог је забринутости у Москви и Пекингу. Ово их тера да се укључе у трку у наоружању у области прецизног наоружања. А земље које још увек не поседују научно-технолошке могућности, као што је случај са Северном Корејом, фокусирале су се на убрзано стварање "класичног" нуклеарног оружја.

Евгенија Моисјејева,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама


Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг

Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере


Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА