BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

FinSpy и у Србији, да ли нас држава шпијунира?

FinSpy и у Србији, да ли нас држава шпијунира?
07.04.2013. год.

На листи земаља које су клијенти британске компаније Gamma Group која производи овај софтвер су, осим Србије, и Аустралија, Бахреин, Бангладеш, Велика Британија, Брунеји, Канада, Чешка, Естонија, Етиопија, Немачка, Индија, Индонезија, Јапан, Летонија, Малезија, Мексико, Монголија, Холандија, Катар, Сингапур, Туркменистан, Уједињени Арапски Емирати, САД и Вијетнам.

Када је реч о Србији, овај програм је највероватније у власништву неких од обавештајних служби (БИА, ВОА, ВБА), с обзиром да произвођач тврди да се софтвер продаје искључиво државним владиним агенцијама за потребе криминалних истрага.

То је наводно и основна намена програма FinSpy - праћење криминалаца, и то најчешће педофила, терориста, припадника организованих криминалних група, отмичара и трговаца људима.

Иако Gamma Group никад не објављује податке о својим клијентима, списак држава којима компанија продаје свој софтвер показује да постоји могућност његове злоупотребе и кориштења у сврхе који излазе из оквира криминалних истрага.

У неким од државама које се налазе на списку клијената компаније не постоје закони којима се јасно дефинишу правила употребе оваквих програма, тако да није немогуће да се уместо за праћење отмичара или дилера дроге софтвер користи у политичке сврхе.

FinSpy је први пут примијењен у Бахреину. Софтвер је сличан тројанским програмима а у рачунар доспева путем зараженог емаила.

Он снима екран, разговоре на Скajпу, укључује микрофон и камеру на рачунару белeжи активности на тастатури, спрема фотографије и документе са рачунара и паметних телефона и све то наравно без знања власника о томе.

Иако БИА тврди да се у Србији прислушкује само 1.300 људи, а према проценама неких безбедносних стручњака, број је можда и 10.000.



  • Извор
  • itvesti.info


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА