BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија-Авганистан: ући у исту реку два пута

07.04.2013. год.

Русија не намерава да компензује својим војним присуством у Авганистану повлачње НАТО трупа одатле. Али приморана је да се припрема за било који сценарио развоја догађаја у тој земљи.

Већ недељу дана у штампи се разматра вероватноћа новог обрта у развоју ситуације око Авганистана. Реч је о могућем повратку руских војника у ову земљу. Повод за ове претпоставке била је публикација у низу медија о могућем формирању у Авганистану ремонтних база за сервисирање војне технике совјетске и руске производње, уз учешће Русије.

Ипак руско МСП и Министарство одбране РФ демантовали су постојање сличних планова. Тако је заменхик министра одбране РФ Анатолиј Антонов изјавио да ни о каквим војним базама на територији Авганистана нема ни говора. Сва ова саопштења су просто глупост.

Авганистанска армија традиционално користи руско и старо совјетско оружје. У светлу повлачења трупа НАТО-а из Авганистана, заказаног за 2014. годину, заиста постаје акутно питање неопходности одржавања владине армије у борбеном стању. Јер од тога зависи стабилност у земљи. У тим циљевима стварање ремонтних база деловало би у принципу сасвим логично, сматра главни уредник листа Национална одбрана Игор Коротченко.

- Мислим да чак оне ремотне базе које будемо правили функционисаће без учешћа руских стручњака. Припремићемо Авганистанце на својој територији, даље нека они тамо ремонтују нашу стару совјетску технику. Нема говора о повратку у Авганистан, два пута у једну исту реку се не улази.

После повлачења НАТО трупа 2014. године повратак Русије у Авганистан може да буде само симболично, каже потпредседник ПИР-Центра Дмитриј Поликанов.

- Реч је наравно углавном о разним програмима економске сарадње и војно-техничке сарадње како би се заиста помогло Авганистанцима да сами почну да контролишу ситацију у земљи без саког спољног мешања. Наравно, нога руског војника не треба да ступи на територију Авганистана.

Нажалост, никакве ремонтне базе, баш као ни изградња нових школа, домова и дечијих игралишта у Авганистану снагама РФ није у стању у актуелној ситуацији да у земљу донесе мир. Авганистанцима нису потребни страни мировњаци, убедио се на сопстеном искуству официр оружаних снага Шпаније Хосе Енрандес, који је два пута био у Авганистану у саставу НАТО-а.

- Рат у Авганистану неће престати никад. Тамо је огроман број унутрашњих конфликата међу разним етничким групама, од којих свака хоће на власт. А то је залог перманентног рата. Да, ја бих хтео да видим Авганситан као територију мира, али плашим се да то није могуће. Ову земљу треба оставити на миру. Што више међународне снаге покушавају да уведу у Авганистану ред, то горе постаје.

За нас је данас принципијелно важно да стабилизација ситуације у Авганистану у сваком случају буде осигурана, говори Игор Коротченко.

- Шта ће бити са Авганистаном? За сада су сценарији најгори могући. Можемо само да прогнзирамо шта ће се десити ако Хамид Карзај буде свргнут и на власт дођу талибани. Дестабилизација, хаос, а даље извоз исламског естремизма у суседне регионе. Очигледно ће планути средњеазијско подножје Русије.

Коротченко је уверен да већ сада треба предузимати војне мере. На пример, одрађивати пребацивање руске јуришне авијације и специјалаца на аеродроме Казахстана, како би се у случају потребе брзо и ефикасно уништавале мобилне групације талибана.

Тако да Русији не треба да се враћа у Авганистан, али он сам може да дође код нас.

Никита Сорокин, Виктор Чебурашкин,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА