BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Лењин Сјајни је имао лобању од преко једног метра

Лењин Сјајни је имао лобању од преко једног метра
05.04.2013. год.

Палеонтолози из Уљановска су фосил ихтиосауруса назвали у Лењинову част. Дали су му име – Leninia stellans (Лењин сјајни). Сами научници не виде ништа чудно у избору имена.

Одлука је била колегијална и једнодушна – научна открића се често називају у част великих људи, објаснио је за „Глас Русије“ шеф Природно-научног музеја Уљановског државног универзитета Глеб Успенски:

- Пре неколико година смо пронашли лобању ихтиосауруса и остатке скелета. Ова лобања се налази на сталном чувању у Обласном етнографском музеју. Одлучено је да се опише као нови таксон (група у класификацији) – род и врста. А назив се родио спонтано: пронађен је у Лењиновом завичају. У целом свету, на пример, и у Венецуели, људи поштују своје лидере, а код нас се скоро све заборавља. Зато смо и помисилии, зашто да не назовемо ихтиосауруса у Лењинову част.

Речју Leninia (Лењин) означен је род гуштера, а stellans (сјајни) његова врста. Ако са временом буде пронађена друга врста ихтиосауруса из овог рода, она ће добити други допунски назив. Поред Лењина „сјајног“ може се појавити Лењин „који се смеје“, или рецимо „тужни“. Шанса за попуњавање колекције је велика – на територији Уљановске области се прилично често налазе фосили рептила, истиче палеонтолог:

- У кречњачко јурско доба овде се таласало море, дакле, често се могу наћи остаци морских рептила у овим наслагама. Код нас се срећу ихтиосауруси, плесиосауруси, плиосауруси – односно, сви становници морског басена, који су живели пре више од сто милиона година. Услови на местима на којима су угинули су такви да су њихови остаци често добро очувани, зато се, на нашу срећу, могу пронаћи и у наше време.

Уљановски ихтиосаурус је изванредно сачуван примерак. По речима стручњака, његова лобања је практично цела, величине од преко једног метра. За живота је рептил више подсећао на савременог делфина, хранио се рибом и мекушцма. Данас је фосил животиње проучен. Његов опис је објављен у британском научном часопису Geographical Magazine.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Музеи России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА