BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Жене из Дома Романових

Жене из Дома Романових
05.04.2013. год.

„Руске царице: мода и стил“ – изложба под овим називом отворена је у Москви у Изложбеној сали федералних архива (4. април – 13. јун). Уприличена је поводом 400-годишњице Дома Романових. На изложби се може видети не само свечана одећа руског царског двора, већ се посетиоци могу упознати и с њиховим хобијима и пристрасностима који бацају светлост на богат унутрашњи свет ових жена.

Руски музеји су у јубиларној години Дома Романових приказали гледаоцима већ преко 20 изложбених пројеката посвећених царској породици. Интересовање за ову тему је потпуно разумљиво, али се чини да жене на руском престолу изазивају код посетилаца много већу радозналост него њихови супружници. Јер, оне су стварале атмосферу на двору, постајале су законодавке моде у Русији. Од Катарине Велике до последње царице Александре Фјодоровне... Ипак, разгледајући одећу и личне ствари руских царица човек схвата да се не ради толико о моди колико о карактеру и интересовањима сваке од њих. Експозиција је направљена тако да код човека изазива осећај да схвата какав је био њихов не јавни, већ лични живот, примећује за „Глас Русије“ координатор изложбе Сергеј Балан.

- Прилично је тешко направити изложбу о женама које су биле супруге шефова државе. Све оне су претежно водиле приватан живот, мада су се, наравно, бавиле доброчинством. На пример, сала посвећена Марији Александровној. После ње није остала ниједна хаљина! Као прво, била је веома штедљива као све Немице. Као друго, после озбиљног пораза у Кримском рату, после толиких губитака, све износе који су били издвајани за њену гардеробу, она је давала као прилог за учеснике у Кримском рату.

Ради се о догађајима 1870-их година. Практична Марија Александровна, супруга Александра II је ипак била и подједнако романтичне природе: на изложби се може видети њен нотес са шарадама, импровизацијама и епиграмима. А поред тога је дирљиви венчић од сасушених цветова из њеног албума. Све жене из царске породице су, каже Сергеј Балан, правиле хербаријум.

- То је утицај епохе сентиментализма и романтизма – почетак XIX века... На изложби се налази витрина Јелисавете Алексејевне – жене Александра I, која је веома млада допутовала у Русију. Била је потпуно ваздушасто биће, како је за њу говорила француска уметница Виже Лебрен. Сви су је звали Психеја. Била је префињена, сентиментална. С једне стране, читала је Стернове књижице у дамском издању шетајући по парку. С друге стране, дружила се с Карамзином који јој је држао предавања из историје руске државе, а један том књиге издате за његовог живота приказан је на изложби. Ту је и Карамзиново писмо, њој упућено.

У сали се може видети за шта су се занимале, с ким су се дописивале, какве цртеже су у својим писмима правиле руске царице... „Моја душице Саша!“ – обраћа се мужу, Александру III, Марија Фјодоровна. Почиње на руском, наставља на француском. Њено омиљено цвеће је било дан и ноћ. Њиме су украшени писма и шешир. А поред тога је раскошна одећа: сомотска хаљина боје бруснице, кућна хаљина од окер плиша, префињене ципелице, подвезице за чарапе... „Марија Фјодоровна је била царица до сржи,“ – примећује координатор изложбе. И испоставља се да је стављала примедбе својој снахи због тога што ова није волела церемоније и светске пријеме, због тога што је дозвољавала себи да се код куће не утеже у корсете... А бављење фотографијом је преузела од свекрве, каже Сергеј Балан.

- Царица Марија Фјодоровна је прва почела да се бави фотографијом, била је члан европског фотографског друштва крунисаних лица. Издавао се фотогрфски часопис, слала је за њега своје радове. И ово бављење фотографијом је прешло на последњу царицу и њену породицу. Сви су имали фотоапарате, сами су лепили фотографије у албуме. Или, одушевљење бициклима. Али то је већ нови век – ХХ! Нова мода, нови стил...

И заиста је нов: „Од три до пет сам играла тенис,“ – оваква забелешка се може прочитати у дневнику Александре Фјодоровне: лепе жене, мајке петоро деце, последње руске царице...

Карина Ивашко,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Председник Ебрахим Раиси упутио је оштро упозорење западном Јерусалиму


Министар спољних послова Дмитро Кулеба објаснио је да украјински конзолати више неће служити борбеним мушкарцима који бораве у иностранству

Естонски министар унутрашњих послова Лаури Лаанеметс је раније такође предложио да се Руска православна црква означи као терористичка организација


Руски министар одбране Сергеј Шојгу поделио је најновије процене кијевских жртава на бојном пољу

Снаге Москве су ослободиле још неколико насеља у Донбасу, рекао је Сергеј Шојгу


Наводи западног Јерусалима изазвали су егзодус западног новца из важне хуманитарне агенције


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА