BitLab хостинг
Почетна страница > Новости
Бранко Ракочевић

ЦЕО СВЕТ ПРОСЛАВИО 2. АПРИЛ МЕЂУНАРОДНИ ДАН ДЕЧЈЕ КЊИГЕ

04.04.2013. год.

Почевши од 1967.г. по  одлуци Међуанродног  савета  за дечју књигу ( International Board on Books for Young People , IBBY) 2.aприл , рођендан великог  данског писца бајки  Ханса Христиана Андерсeна ( Hans Chistian  Andersena) цео свет прославља  као Међународни дан  дечје књиге (International  Chidren's Book Day).

На овај дан организују се  манифестације  на којима се са посебеним ентузијазмом   истиче да је већ од малих ногу неопходно читати  добре књиге.

Указује се такође  да је и у ери технолошке револуције и  досад незамисливих елктрнскиох изума, улога дечје   књиге у формирању духовног и интелекталног профила  нових покољења на Земљи не само незаобилазна, него и ојачана до те мере да је прерасла у неминовнсот.

Сваке године једно од  Националних одељења  IBBY   преузима почасно спонзорство  овог значајног планетарног празника.Такође се сваке године  одређује основна  тема празника,позива се познати аутор из земље –домаћина  да напише посланицу  свој деци на Земљи, а  одабира се позанти сликар који ће израдити  плакат Међународног дана дечје књиге.Ове године  та почаст припала је  северноамричкој организацији USBBY.

Дечјој светској  јавности посланицом се обратила поетеса Пет Мароа, (Maroa Pet ) о пригодном  плакату се бринуо сликар Ешли Бриан ( Esli Brian ),док је  ценгтрална тема посланице   садржана  у синтагми“Књигорадосница!По целој планети „( Bookjoy ! Around the World)!

Ови материјали се током целе године користе за даљу популаризацију  књиге и развијања интересовања за читање.
Дечје књиге су   цео један свет , све што је најлепше, најинресантније и најзагонетније-садржано је у дечјим књигама.
Али, тако није увек било.

Појам дечје књиге појавио се тек у XVI  веку, кад су се у европским државама штамапале по књига-две  одишње  у којима се на језику који деца размеју објашњавала значења више хиљада речи   на које могу наићи при читању књиге.

Дотада су она малобројна деца која су умела да читају  ,имала за лектиру само исте оне књиге као и одрасли.
Тек у XIX  веку друштво  је  закључило  да  деца  морају имати своје сопствене књиге    и од тог момента је почео процват дечје књижевности.

Као свосјвтрстан  феномен показало се  да су се књиге за децу свиђале и одралсим чиатоцима пошто су се одлковале живом језиком, бурном фанатазијом и хумором.

За највећег писца бајки свих вермена и народа призант је Данац Ханс  Кристијан Андеерсен (Hans Christian Andersen, 1805-1875) чији је рођендан 2. април  Међуанродни савет дечје књиге прогласи за светски дан дечје  књижевности.

Бранко Ракочевић

 





Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА