BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Зашто се људи толико плаше претње из свемира?

Зашто се људи толико плаше претње из свемира?
31.03.2013. год.

Зашто се људи плаше астероида, ових вечито усамљених свемирских скиталица? Чега их је страх? Да ли их плаше прикривена претња, којој се још увек не могу супроставити, или лична размишљања о пролазности живота, напомињање о беспомоћности пред смрћу? Психолог Ирина Лукјанова је помогла „Гласу Русије“ у разјашњавању разлога масовне хистерије око метеора и астероида. На пример, зашто је толико буке у јавности изазвао Чебаркуљски метеор, који је пао код Чељабинска 13. фебруара 2013. године.

- То се десило неочекивано. Није било никаквих упозорења, јер радари не могу регистровати тако мали космички објекат. Управо овај моменат, - одсуство „узбуњивања“, шокира људе. Без обзира што метеор није проузроковао јака разарања, последице су дубоке: руши се вера људи у личну безбедност. Испостаља се да смо беспомоћни пред спољним претњама. И управо та беспомоћност толико плаши и љути људе.

У децембру 2012. године становници Земље су са ужасом очекивали долазак Нибиру, митске планете-Х, која ће уништити живот и тиме ће омогућити да се оствари пророчанство народа Маја о смаку света. Катастрофе није било.

Затим је маса људи пратила директан пренос, или посматрала са двогледима или преко телескопа, како астероид 2012 DA14 пролази у непосредној близини Земље. Како сматра психолог, претње смака света, страх од природних катаклизми, дошљака из свемира, бацају човечанстзво у најдубље подсвесне фобије.

Док у свету забрињава реалност: Северна Кореја и Иран са својим нуклераним програмима, финансијска криза на Кипру, ситуација у Сирији... Задњих година свет све више личи на огромну отворену рану. Општа напетост је у порасту. Људи губе посао, губе финансијско благостање, веру у миран живот. Ирина Лукјанова сматра следеће.

- У таквим тренуцима нас веома привлаче језиве бајке о смаку света, када ће свако добити по заслугама. Јер свет, где нема правде и једнакости, понекад пожелимо и да срушимо, да би на згаришту изградили нови и савршени свет. Али то је дубоко инфантилан прилаз. Услед своје беспомоћности желимо да рушимо и да будемо разрушени, кажњени.

Управо у том тренутку наша пажња се пребацује на спољне претње. На пример, које долазе из свемира. Као у детињству: ако си се лоше понашао, очекивао си да ће те родитељи некако казнити. У овој ситуацији, управо „опасни свемир“ или природа којом човек не може да влада, играју улогу родитеља који кажњава дете. Ми се и плашимо кажњавања, и знамо да је неизбежно. Тај процес је стар као свет. Одавде проистичу стара пророчанства о Апокалипси, која су изграђена на истој психологији „непослушног“ детета у лику грешног човечанства и „строгог, али праведног“ родитеља у лику Бога или природних сила.

Тако да се тема Великог потопа или Ватрене кише неће напустити, док се то заиста и не деси. Ми се плашимо метеора и астероида исто толико, колико и земљотреса и цунамија. Човечанство има страх пред оним, на шта нема утицаја и не може да контролише. Плаши неизвесност и беспомоћност. А највећи је страх од смрти. Једини начин да се ослободимо страхова је да схватимо, да све на свету има свој крај, а свако ће да проживи толико, колико му је одређено.

Бесмислено је пратити сваки астероид који пролеће поред Земље. Праћење свеједно неће променити његову путању. Али путању свог живота ми можемо потпуно окренути у бољем правцу, износи уверење психолог Лукјанова. Довољно је да са страхова пребацимо концентрацију на дивне ситнице које нас прате сваког дана, које и чине Живот.


Аљона Ракитина, 
 


  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА