BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Руски специјалац Иван Сусањин

Руски специјалац Иван Сусањин
30.03.2013. год.

Име Ивана Сусањина у Русији зна свако. Пре 400 година по цену свог живота је он спасио првог цара династије Романових – Михаила. О томе, како се то десило, у предању се сачувало неколико верзија. Значај сељака из Костроме такође се третира на различите начине.

Једино документарно сведочанство је повеља о повластицама потомцима Сусањина самог цара. Михаил Романов им је поклонио пола свог родног села Домнино, које је удаљено 80 километара од Костроме. Осим тога, они, као и све генерације потомака тог хероја, ослобођени су били државних пореза. У царској повељи пише да је у то село 1613. године дошао одред пољских интервената. Њихов циљ је вероватно било убиство или заробљавање младог Михаила, кога је тек изабрала за цара државна Сталешка скупштина. Иван Сусањин, кога су они заробили и мучили, умро је, а није издао место, где се налази руски цар. Народно предање у различитим верзијама сведочи да је Сусањин пре тога водио окупаторе у мочваре и густиш костромских шума, где су они погинули. Изнето савременим војним језиком би то било овако: одред диверзаната је спроводио операцију ликвидације шефа државе. Међутим, обичан сељак, који је ујединио у својој личности контраобавештајну службу и специјалце, спречио је извођење операције, а вероватно је ликвидирао и непријатељску чету. То је то заиста велики подвиг. Међутим, могућа су и друга третирања акције Ивана Сусањина. Коментар директора канцеларије Руског императорског дома Александра Закатова.

- Господ је рекао: нема веће љубави, када неко положи душу своју за ближњега свога. Иван Сусањин је следео ту заповест. У нашој историјској судбини стасање нове династије је било повезано не с великом битком, именима неких племића, богатих и јаких људи, већ са пожртвованошћу обичног човека. Он није рачунао да ће га се сећати и величати, подизати споменике и компоновати песме. Он је само осећао одговорност, своју дужност. У сваком случају је дао живот не само за другог човека, већ и за читав свој народ.

Да је тада Михаил Романов погинуо од руку пољских окупатора, раздор би се поновио, а плодови победе, добијени народним напорима и великим жртвама, такође би могли да нестану. Поново би почело братоубиство и крвопролиће. У народном сећању је Сусањин остао легендарни херој.

На основи народног предања су касније настали песме, споменици и слике. Подвигу костромског сељака је посвећена и прва руска опера светског нивоа. То је Живот за цара композитора Михаила Глинке. Неко од војних стратега је рекао: док у Русији има људи слични Ивану Сусањину, ратовати против ње је чиста лудост.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ru.wikipedia.org/Mikhail Ivanovich Skotti/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације поново су извршиле ударе на територију полуострва Крим. Циљ удара АТАЦМС-а био је аеродром Белбек, где је, према отвореним изворима, избио пожар.


Марија Захарова је на данашњем редовном брифингу била у прилици да одговори на чак три питања везана за Србију – једно о новој влади Србије и два о односима...

Неуспех да се „одмах“ оконча офанзива на Рафу би поткопао односе, наводи се у саопштењу


Москва треба да брине и о „оружју и путеру“, изјавио је председник

Украјински посланици тврде да ограничења на циљеве који се могу гађати западним оружјем дају предност Москви


Све у свему, удео муслиманског бирачког тела се постепено повећава. У једном броју округа број муслимана се креће од 10 до 40% бирача, има места где их има више...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА