BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Библијски градови под гусеницама

Библијски градови под гусеницама
26.03.2013. год.

Археолози губе тло на блиском Истоку, и то у правом смислу речи. Десетогодишњит рат у Ираку је уништио јединствене културне слојеве библијских градова. Стотине хиљада артефаката је уништено, срушени су споменици и светиње. Данас су угрожени археолошки објекти у Либији и Сирији.

Колевка цивилизације губи доказе свог праочинства. Раније је буквално на сваком метру у Ираку могуће било наћи јединствене експонате. Ако не на земљи, онда под земљом. Међутим, 10 година бомбардовања и гађања су оставиле своје трагове. Тешка војна техника је уништила слојеве земље, који су чували у себи археолошке споменике, умногоме неистражене. О размерима разарања прича председник Института Блиског Истока Евгениј Сатановски.

- Можемо да говоримо о Ираку као археолошкој ризници у прошлости. У току више столећа после пропасти Омејадског калифата центар светске арапске државе се налазио у Багдаду. Све опеке, које су остале у Ираку од ископина капије богиње Иштар, златно благо из времена Сумера, нестало је без трага.

Америчке бомбе су брисале са земље музеј у Тикриту, музеј у Мосулу – тамо су се чувале богате асирске колекције из Ниневије и Нимруда. Историчари су се највише бојали пљачки. Оне су биле извршене: нестале су многе вредности из Националнг музеја Багдада. О томе, куда су оне биле однете, прича шеф департмана за борбу против шверца Јорданије Дамин Ал-Фаз.

- После рата у Ираку пљачка артефаката је била «на највишем нивоу», док је Јордан био искоришћен као транзитна зона, где су се договарали о транспортовању артефаката у Европу и САД. Пут тих предмета се може пратити према информацијама, које су прикупили иследници у Јордану и Ираку.

Укупно је из Националног музеја нестало више од 170 хиљада предмета. Како сматрају неки експерти у Русији, у то је била умешана банда професионалних пљачкаша. Такав закључак следи и из тога, што су у музеју биле уништене инвентарске књиге. Историчари кажу да су шансе вратити колекцију минималне, као и шансе да ће се у Ирак вратити археолози, додаје Евгениј Сатановски.

- Нажалост, можемо да апсолутно тачно тврдимо да ископине на територији Ирака наредних година, а можда и деценија или неће се водити, или ће се водити у веома ограниченим рејонима.

Ситуацијом у Багдаду озбиљно је забринута комисија УНЕСКО. Разорени Ирак с јамама на месту историјских објеката подсећа на Бамианску долину у Авганистану 2001. године, када су исламисти дигли у ваздух огромне кипове Буде из другог века. Светска јавност је осудила талибане, нарочито су негодовале САД. Усчкоро је почела војна кампања у Ираку, те се после 10 година могу сагледати резултати: америчке бомбе су уништиле више од 100 хиљада сумерских, вавилонских, асирских, персијских и исламских споменика уметности и културе. Нажалост, таква се прича понавља у Сирији и Либији. И тамо је разорено десетине историјских објеката…



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА