BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Виталиј Чуркин - Резолуција 1244 и даље је на снази у пуном обиму

25.03.2013. год.
Говор сталног представника Русије у УН Виталија Чуркина на седници Савета Безбедности УН о КиМ
ПозицијаРусије у вези непризнавања једнострано проглашене независности Косова остаје непромењена. Резолуција СБ 1244 и даље је на снази у пуном обиму  и за све представља међународно-правну базу за регулисање косовског питања.

Мисија УН је основно међународно цивилно присутство на Косову и треба да обавља своје функције у складу са мандатом СБ УН и у пуном обиму. А за то треба да има све могућности и ресурсе.

На Косову се и даље дешава мноштво инцидената међуетничког и религиозног карактера. Нажалост, најбруталнији од њих нису добили одговарајуће место и анализу у извештају УНМИК.

Талас антисрбских акција који је у јануару преплавио Косово подсећа на март 2004. Нарочито узнемирава оно што се догађало на Косову на православни Божић.

Задржавање и пребијање србских верника који су стигли у Грачаницу, при чему, како се саопштава, у згради суда у Приштини, поново показује неспособност међународних структура, пре свега Снага за Косово и Мисије ЕУ у сфери владавине права, да се на одговарајући начин супротставе провокацијама косовско-албанских власти.

Прошла су отад већ два месеца - а да ли има резултата истраге? Да ли су они били статусно неутрални и непристрастни?

Изазивају револт и масовна дивљања на србским гробљима - оскрнављено је преко 150 гробова у петнаест насеља. Запаљена је црква у Обилићу. Покушано је паљење зграде српске општине у Косовској Митровици.

Чак се и у овом низу издваја дизање у ваздух меморијала жртвама Другог светског рата у Витини.

Ми на ову акцију гледамо као на скрнављење сећања на пале жртве и борце против фашизма.

Сваки пут скрећемо пажњу на то да напредак у враћању србских избеглица и прогнаних лица практично не постоји.

Анализа ситуације показује да косовске власти систематски ометају њихов повратак у покрајину, успостављање њихових имовинских права, поштовање међународно признатих основних људских права и слобода.

Намерно се стварају услови за истискивање са Косова и преосталог србског живља под претњом обрачуна, што је својеврсно етничко чишћење „мирним средствима“. Са свим  последицама које из тога произлазе.

Надајмо се да ће у будућим извештајима о раду Унмика и ситуацији у покрајини, укључујући и њен север, бити дата објективна слика положаја србског становништва на Косову.

Позивам господина Фарида Зарифа да да принципијелну оцену ситуације и да заузме активну позицију у складу са својим мандатом.

Подвлачимо да све одлуке које се тичу Косова морају узимати у обзир мишљење србског становништва. Ако то не буде обезбеђено - компромиси ће остати само на папиру.

Без реалних корака у сфери међуетничког дијалога и успостављања поверења - перспектива вишенационалног друштва на Косову неће бити реална.

Снаге НАТО на Косову делују у складу са мандатом СБ УН и на њима је главна одговорност за подршку безбедности у покрајини. Било какве промене у њиховим функцијама и формату морају да буду одобрене од стране Савета.

У више наврата смо говорили о жалосном стању објеката Српске православне цркве који се налазе на територији покрајине и који су били подвргнути вандализму, а њихови свештеници - физичким нападима.

Овај проблем захтева сталну пажњу.

Апсолутно је неприхватљива ситуација која се ствара око манастира Високи Дечани, увршћеног на листу објеката светске културне баштине УНЕСКО.

Покрајинске власти хушкају становништво на протесте са захтевима да се одузму манастирске земље. При том се игноришу и одлука косовских судских инстанци и савети представника међународне заједнице.

Пажња се мора обратити и на захуктавање великоалбанске реторике. Нису остале непримећене изјаве о намери Приштине да штити етничке Албанце без обзира где живе.

То је директан корак ка дистабилизацији не само на Косову, већ и у суседним са Србијом државама - Македонији, Црној Гори и Грчкој.  
 
       Превела: Марија Петрова


  • Извор
  • fakti.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА