BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Међународна водна сарадња

Међународна водна сарадња
23.03.2013. год.

22. март је Светски дан водних ресурса. Прогласила га је Генерална скупштина УН пре 20 година. Сваки такав датум у међународном календару означава глобални проблем који треба решавати заједничким напорима. У савременом свету вода је тражена више него сви остали ресурси планете, али већ данас је нема довољно.

Наша планета је буквално заливена водом. Али само један њен проценат доступан је човеку за коришћење. Остали део отпада на океане, ледове и атмосферу. Дефицит воде за пиће је приметан већ данас. На пример, једна од највећих река на свету Хоангхо долази до светског мора само три недеље годишње – у време пуног водостаја. Све остало време у потпуности је исцрпљују за своје потребе становници Кине. Постоје региони где је ситауција много гора, говори координатор пројекта за очување слатководних екосистема и стабилну хидроенергетику Светског фонда дивље природе Оксана Никитина.

- Сваком деветом човеку су недоступни чисти водни ресурси и зато сваке године умире око 3,5 милиона људи од заразе и обољења везаних за водене ресурсе. То је кључни проблем. Основни циљ је очување водених ресурса и осигурање њиховог стабилног коришћења. Конкретнији задатак у оквиру ове године је повећање информисаности становништва и објашњавање да је вода врло важан ресурс. Ако се користи нерационало, надаље може катастрофално да недостаје.

У овогодишњој резолуцији УН посебна пажња је скренута на то да водни ресурси немају јасне границе. Трансгранични акумулациони басени покривају 46% земљине кугле и снабдевају 148 земаља. То ствара много питања која се могу решити само уз тесну сарадњу на међународном нивоу, истиче шеф катедре за хидрологију копна географског факултета Московског државног универзитета Николај Алесијевски.

- Главна идеја се састоји управо у томе да становништво земаља које живе на трансграничним или међународним водним објектима схватали да смо повезани неком територијом. Међународно право за сада не регулише још у пуној мери сва питања и не пружа нам одговоре како треба да располажемо ресурсима, како да заједно живимо поред таквих басена река или језера. Како теба да користимо подземне воде које не знају државне границе. Хтели бисмо да верујемо да ће ова година проћи у знаку активизације контаката научника, стручњака водопривреде, политичара, допломата у плану израде оних решења која би била повољна за све стране, које се налазе на граничним територијама.

2013. година је проглашена у Генералној скупштини УН годином сарадње у области водних ресурса. Истиче се да она поставља основе мирног и стабилног развоја, доприноси смањењу размера беде, ствара низ економских предности, доприноси очувању водних ресурса, заштити животне средине и јачању мира.

Михаил Аристов,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: SXC.hu/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА