BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Рим: за успомену на Гогоља

Рим: за успомену на Гогоља
21.03.2013. год.

Љубитељи руске књижевности добро познају римску адресу: улица Систина, зграда 126. Овде је у току неколико година живео класик руске књижевности из 19. века Николај Гогољ, овде је он написао главну своју књигу - «Мртве душе» и многа друга позната дела. 20. марта се у тој згради отварио спомен-стан тог писца и Културни центар који носи његово име.

И раније је међу туристима, нарочито рускојезичним – таквих у Риму у свако годишње доба има много – кућа, где је живео Гогољ, увек уживала популарност, као и кафана Греко, где су некада ручали Гогољ и многи познати уметници, писци из руске заједнице. Тамо, на зидовима кафане и данас стоје њихови цртежи и слике …

У току више од сто година стан Гогоља у улици Систина покушавали су да купе пишчеви обожаваоци. Још 1901. године руска заједница је ставила на зиду те куће спомен-плочу. Међутим, само у јесен протекле године трособан апартман је био купљен уз помоћ Међународног удружења «Награда Гогољ у Италији». Тешкоће су биле повезане с тиме, што станови у тој старој улици већ у току више од 100 година нису се предлагали за продају. Коментар експерта Алексеја Кара-Мурзаа, аутора књига «Гогољ у Риму» и «Чувени Руси у Риму»:

- Према мојим истраживањима, Гогољ је живео у тој кући од 1837. до 1843. године и променио тамо најмање 4 стана. Он је живео и на првом, и на другом, и на трећем спрату. Драго ми да ће један од тих станова постати музеј Гогоља.

Свакако, у кући није све тако, како је било онда. У згради има лифт, у стану струја и водовод. Међутим, организатори музеја ће покушати да обнове атмосферу прошлости. Добијена је дозвола да се на врата причврсти велика табла од бакра са пишчевим презименом, а над звоном је дозвољено написати – гостињска соба. Радни сто писца је враћен на његово право место код прозора. Свакако, није могуће наћи читав пређашњи намештај три собе на првом спрату, али је могуће одабрати нешто, што одговара том стилу, сматра Алексеј Кара-Мурза.

- У мојој књизи «Руси у Риму» потпуно је описан тај намештај у складу са мемоарима Чижова, Јазикова, Александра Иванова. Могуће је у некој мери обновити ентеријер соба, у којима је живео Гогољ и писао «Мртве душе». Помоћи ће сви стручњаци за Италију и сви антиквари, који се баве том темом.

Музеј руског књижевног класика вероватно ће бити интересантан не само за Русе, већ и саме Италијане. Они су одушевљени његовим стваралаштвом, поносни, што управо ту, у Риму је он написао «Мртве душе», један од светских најпознатијих романа, сматра Алексеј Кара-Мурза.

- Позната су ми и још нека места Гогоља: на пример, у улици Сан Исидора, где су написана прва поглавља «Мртвих душа» 1837. године. Италијани их чувају као део историје Италије, као део историје руско-италијанских односа, јер смо веома слични. Постоји чак један виц, који често причају Италијани. Руси су трагична варијанта Италијана, док су Италијани – комична варијанта Руса.

У стану-музеју Николаја Гогоља ће се одржавати песничка читања, музичко-књижевне вечери и уметничке изложбе уз учешће уметника из различитих земаља.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере

Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА