BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

А ако Брисел буде тражио да се искочи кроз прозор?

А ако Брисел буде тражио да се искочи кроз прозор?
21.03.2013. год.

У тренутку када је постало јасно да је дошло до застоја преговора делегације Кипра у Москви о решењу проблема дуга, 20. марта, појавило се сасопштење Промсвјаз банке. Она је спремна да учествује у разради антикризних мера за спашавање кипарских финансија. Једна од највећих финансијских организација Русије има огранак на Кипру, који је затворен, јер подпада под локално законодавство.

Према разним проценама Руси на Кипру држе између 18 и 26 милијарди долара, а то је значајан проценат укупних депозита, који износе 68 милијарди долара. Није тешко претпоставити какви губици прете улагачима због Бриселске одлуке о порезима на банковске улоге од 6,75% на оне мање од 100 000 евра и 9,9% на веће од тог износа. И све због светих 10 милијарди евра, које је ЕУ обећала за спашавање финансијског система Кипра.

„Апсолутно сам огорчен сам, Брисел и Никозија се понашају као експропријатори, једноставнно „бољшевички“ – није могао да сакрије узубђење у разговору за Глас Русије председник Асоцијације руских банака Гарегин Тосуњан.

- Све до овог тренутка говорио сам о мудрости ЕУ, о томе да она уме да нађе паметан излаз из компликованих ситуацицја. Али последња иницијатива ме је шокирала. Запањујуће поргрешно решење. Оно је озбиљну урушило репутацију не само „офшорног раја“, већ и саме Европске уније. Експропријација, верујте ми, у Русији то знамо из прошлости, никада ништа добро није донела. Постоје проблематичне банке? Молим вас, постоје класичне поступци стечаја. Зашто завлачити људима руку у џеп. Аутоматски почињеш да размишљаш о скривеном подтекству ове ужасне мере, „комшији ће због тога бити лоше, али то ме радује.

Кипарски парламент је блокирао несрећни нацрт закона, који је свим снагама настојао да спроведе председник Анастасијадис. Шта ако закон прође у другом покушају? Да ли ће доћи до ланчане реакције. Гарегин Тосуњан сматра:

- Нема потребе за превеликом драматизацијом. Најгоре се већ догодило. Људи су преживели ужасан стрес, очекујући сумњиво решење, док су банке затворене и не обављају своје послове. Надам се да неће доћи до лавине повлачења новца и компанија са Кипра, и из еврозоне. Изгледа да ни сам Брисел није срећан због авантуре са отписивањем новца. Али не признаје да не би изгубио образ.

Руководилац компаније експертног финансирања «НЕОКОН» Михаил Хазин кипарску ситуацију виид као покренути колапс актуелног светског банкарског система:

- Као макроекономиста, имам озбиљан однос према правилима финансијске игре. ЕУ, читај Немчака, је могла да прекршу правила само уз сагласност ММФ. Сагласност је дао ММФ, очигледно, схвативши да је постојећи банкарски светски систем немогуће сачувати у актуелној варијанти. Грубо говорећи, банке не треба жалити. И није од великог значаја да ли ће кипарски посланици рпихватити захтев ЕУ или не, банкрот је објављен. Затварање банака, а оне на острву већ шест дан не раде, представља банкрот. Пре или касније он ће се преселити у Португалију, Шпанију, Италију. Ако депозит у банци више није поуздано средство, онда будућност банкарског система није могуће предвидети. Права катастрофа.

Ангела Меркел је наложила Кипру да води преговоре само са Еврокомисијом, ЕЦБ и ММф, без учешћа трећих земаља, посебно Русије. Али министри финансија и енергетике, руководство практично државне, друге по величини на острву, Cyprus Popular банке упутили су се у Москву. А пре тога је председник Анастасијадис телефонирао у Кремљ. Постало је јасно да се Русији у размену за новац нуде кипарске банке и гасна налазишта. Зашто Никозија није послушала Брисел? Ево шта мисли Михаил Хазин:

- Примећујемо оштар конфиликт између Путина и Меркелове око сфере утицаја. Меркел је рекла „Кипар – то је наше“, Путин је одговорио „Не, није само ваше“. ЕУ реално претендује на лидерство у одређивању правила финансијске игре. А да ли ће Европска унија тражити, да тако кажем, да се скочи са прозора, упркос чињеници да сама није у стању да одржи стабилност у еврозони? Земље које улазе у састав ЕУ губе стрпљење и почињу самостално да траже изворе средстава.То што Брисел не слуша чак тако мала држава какав је Кипар, његова је кривица.

Према агенцијским извештајима, 21. марта кипарска делегација ће наставити преговоре у Москви. Глас Русије ће помно извештавати о њиховом току. Пратите наш сајт.

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА