BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јантар – непотопиви обавештајац

Јантар – непотопиви обавештајац
18.03.2013. год.

Дубински уређаји који су у стању да се спуштају на дубину до шест хиљада метара, најновија научна опрема – то је само део опреме океанографског брода Јантар. Огледна испитивања извиђачког брода ће започети на лето 2013. године.

Први број пројекта Крјујс направљен је специјално за вршење дубинских истраживања на дну Светског мора. Океанографски брод је намењен освајању практично читаве површине океана, изузев ровова попут Маријинског, истиче главни инжењер пројектантске компаније, инжењерског бироа Алмаз из Санткт-Петербурга Александар Форст:

- Он је опремљен савременом опремом, укључујући батискафе Рус и Консул. Као и батискафе без посаде, системе на вучу за истраживање океана на истим дубинама. Тако он нема премца међу савременим бродовима сличне класе. При томе брод је опремљен савременим системима навигације, везе и динамичког позиционирања. Систем позиционирања осигурава дуготрајно и прецизно задржавање брода у региону радова. Осигуран је неопходан за бродове ове класе ниво непотопивости и осигурања основних извора електричне енергије.

Јантар није војни, већ истраживачки брод. Ипак идикативно је да ће брод ући у састав главне управе дубинских истраживња Министарства одбране, које често називају дубинским извиђањем. Управа је подређена лично министру одбране. Брод ће извршавати како научне, тако и практичне задатке, каже директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.

- У време хладног рата на морском дну су биле направљене специјалне границе уз помоћ предајника. Предајници су се користили како би се откривао пролазак совјетских подморница. Између осталог била је формирана граница око Гренланда, приликом чијег преласка се фиксирала чињеница проласка совјетских нуклеарних подморница, откривало се место проласка. Касније је то омогућавало да се оне прате помоћу вишенаменских нуклеарних подморница. Такве границе које смањују тајност бојеве примене ратне морнарице су биле формиране не само у Атлантском океану, већ и на другим местима.

Сасвим је могуће, сматра експерт, да управо такви бородви као што је Јантар могу да лише ове опције могућег противника. Са ове тачке гледишта присуство бродова који омогућавају да се врше радови на великим дубинама сасвим је очигледно.

Брод има и цивилну намену. По мишљењу експерата, он може да скупља информације о резервама нафте и гаса. Мада такве дубине су незамисливе за вађење, али информације ће ипак бити корисне у средњорочној перспективи. А јантар се за сада припрема за испитивања, прво у Белом, затим у Баренцовом мору.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Специјални изасланик Русије у Кабулу изјавио је да Њу Делхи и Москва имају сличне приступе авганистанској кризи


Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА