BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Одустајање САД од четврте фазе ПРО још не значи ампутацију

Одустајање САД од четврте фазе ПРО још не значи ампутацију
18.03.2013. год.

Русија сматра да је одустајање САД од четврте фазе ПРО у Европи само техничко кашњење на путу ка позиционој одбрани, а не принципијeлна одлука. Чим САД поправе свој финансијски положај и технички дораде системе за пресретање, „пауза“ ће бити прекинута. И Европа ће добити регион ПРО који је и планирао да направи Пентагон.

О новој конфигурацији система противракета у Европи 15. марта у Вашингтону је говорио нови министар одбране САД Чак Хејгел. САД су одлучиле да замрзну размештање пресретача у Пољској и уместо тога да се концентришу на заштиту сопствене територије. На Аљасци ће бити до 2017. постављено 14 тешких противракета, а у Јапану направљена још једна радиолокациона станица. Истовремено се припрема нова база противракета подземног базирања на Источној обали САД.

Заменик министра иностраних послова Русије Сергеј Рјабков је изјавио данас у интервјуу за лист Комерсант да Москва не види као уступак одлуку Вашингтона о четвртој фази ПРО. И не види иза ње принципијалну промену става.

Већина руских експерата се потпуно слаже са таквим тумачњењем. Ако би сличан прилаз говорио о томе да су САД напустиле своју намеру, Москва би то поздравила. Али о томе нема речи, примећује заменик директора руског Института за САД и Канаду Павел Золотарев.

- Прилаз уопште не говори о томе да су САД у принципу одустале од постављања позиционог региона ПРО у Пољској. Зато овде не треба прецењивати одлуку Вашингтона. Сада су у САД проблеми са економијом. Па и сам принцип адаптивног пролаза састоји се у томе да ће се тамо појавити пресретачи онда када се појавио опасност од стране Ирана. Овде принципијалне промене става нема.

Москва сматра да због смањења буџета Пентагона за 45 милијарди долара, САД су приморане да коригују планове о ПРО у Европи. На одлуку ј еутицала и техничка неспремност оних система које су САД плаирале да псотаве, говори директор Центра за друштвено-политичка истраживања Владимир Јевсејев.

- Чим финансијски проблеми буду решени и технички направљени они системи који треба да буду постављени у Европи, САД ће приступити реализацији планова о којима се говорило раније. Тачније реч је само о привременом кашњењу. А не о неком пружању гаранција Русији на којима она инсистира. Русија полази од тога да су ови планови само одложени. А ако су одложени, зашто Русија треба да иде у сусрет САД?

Сергеј Рјабков и заменик државног секретара за контролу наоружања Роуз Гетемилер треба да се састану данас и сутра у Женеви. И ово питање ће вероватно бити дотакнуто. У насталој ситуацији не треба очекивати никакве пробоје у области разоружања, уверен је Владимир Јевсејев.

- У Русији се сада сматра овако: ако су Русија и САД потписале 2010. године нови Споразум о стратешком наоружању у прагу, овај споразум прво треба испунити. Од трентука његовог потписивања до релаизације ће проћи још 7 година. зато ми сада треба да склопимо нов споразум.

Москва је спремна да настави дијалог о разоружању са САД. Али она ће и даље инсистирати на склапању правно обавезујућих споразума о неусмерености свих елемената система ПРО САД против руских стратешких нуклеарних снага.

Андреј Федјашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА