BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Словачка, као посредник у дијалогу између Русије и ЕУ

Словачка, као посредник у дијалогу између Русије и ЕУ
18.03.2013. год.

Феномен поверења руско-словачких односа, одређује природу пословне сарадње две земље. Она се динамично развија, што је потврђено и на састанку међувладине комисије за сарадњу у Москви. О усвојеним одлукама је за "Глас Русије" говорио амбасадор Републике Словачке у Руској Федерацији Јозеф Мигаш.

- Ми смо одредили приоритете сарадње. У Протоколу о резултатима разговора,забележено је 65 тачки на које треба усмерити заједничке напоре. Важна тачка: Програм усвојен од стране партнера за модернизацију руске и словачке економије. Русија има сличан споразум са ЕУ и документ са Словачком га допуњује.

Потписани су споразуми између министарстава културе две земље за период 2013-2017, меморандум о развоју туризма, о оснивању заједничких компанија за енергетски ефикасне технологије, о снабдевању електричном енергијом логистичких центара комбинованих електричних станица у рејонима Чељабинска и Вороњежа, о структури руских железница. Тон преговорима је дао високи ниво ко-председника, чије место су заузели заменик премијера Дмитриј Рогозин, задужен за одбрамбену индустрију, и министар спољних послова Словачке Мирослава Лајчак. На дневном реду - нови споразум о војној сарадњи. Ускоро ће бити потписан низ споразума о лиценцирању производње руске војне опреме у Словачкој. Реч је о модернизацији и поправци хеликоптера у Новом Мјесту, код Ваха. "То су још совјетски хеликоптери, треба рећи, одлична техника!- сматра ловачки дипломата:

- Они су до сада у употреби, како код нас, тако и и у великом броју бивших социјалистичких земаља. Хеликоптери, као и ловци МиГ-29. Након модернизације, хеликоптери се могу користити у мирнодопске сврхе, на пример, у Авганистану. То је прилично велики програм, подржан од стране НАТО-а. Наша земља, сакупивши искуство сарадње са Русијом, могла би постати неком врстом посредника између ЕУ и Русије у модернизацији овакве врсте војне технологије. А можда и у изградњи нових авиона.

Словачка је, као што знате, нуклеарну енергију прогласила приоритетом своје енергетске политике. Који заједнички пројекти су подржани на државном нивоу?

- Пре свега, то је, наравно, изградња нових објеката на нуклеарној станици у Јасловских Бохуница и у целој Словачкој. И, такође, питање снабдевања из Русије обогаћеног нуклеарног горива. Ми смо веома заинтересовани за сарадњу са руским нуклеарним научницима, јер нам предстоји извођење из строја блокова 1 и 2 нуклеарне електране у Бохуницама, што је био услов нашег уласка у Европску унију. Све то је совјетска технологија. Надамо се да ћемо укључити руске стручњаке. Одлучено је да се у блиској будућности направи заједнички тим који ће направити распоред одговарајућих радова.

Цена мирнодопског атома би могла Словачку сврстати у извознике електричне енергије у региону?

- Потенцијално, зашто да не? Енергија је увек у потражњи. Европско енергетско тржиште је либерализовано. А ако можемо развити и понудити јефтинију струју суседима од, рецимо, чешког дистрибутера CEZ, онда ћемо сигурно наћи купца. Зашто не направити конкурентан производ?

У коликој мери се словачка економија снабдева руским енергентима ?

- Фактички 100% када је у питању нафта, гас и нуклеарна горива. Ми свакако тражимо могућности да диверсификујемо путеве набавке сировина, али смо свесни: њихов главни увозник у Словачку данас - Руска Федерација.

Зашто је на састанак међувладине комисије у Москви био позван гувернер Астракханског региона? Каква је судбина пројеката "дуге изградње" Циклотронског центра у Братислави, стављање широке пруге до Братиславе и Беча? Да ли ће сарадња са Русијом помоћи у отварању нових радна места за незапослене Словаке? О томе - у блиској будућности ће се наставити разговор са амбасадором Словачке у Русију Јозефом Мигашом. Пратите на нашем сајту!

Гајане Ханова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/HatM/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА