BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Басеску се плаши бугарског сценарија

17.03.2013. год.

 Информативне агенције цитирају изводе из програмског говора који је у румунском парламенту одржао председник Трајан Басеску. Он се обрушио на лидере свих политичких партија, који по његовом мишљењу компромитују курс власти према интеграцији у ЕУ. „Антиевропске, антизападне изјаве нас враћају назад. Народ треба да верује да је једини пут земље – на Запад,“ патетично је рекао председник. А шеф његове администрације је упозорио да се „у ситуацији геополитичке напетости у Источној Европи запажа процес „совјетизације“. Румунија сад треба да се држи што је могуће ближе западним партнерима.“

 
Шта се уопште дешава у Букурешту? Ево како ситуацију види политиколог Сергеј Марков:
 
Потпуно је очигледно да је у питању хистерија. И она је изазвана тиме што се руководство Румуније плаши развоја догађаја по бугарском сценарију кад људи измучени падом животног стандарда излазе на улице, мења се власт. Код Бугара је читав хаос избио због високих цена струје које су се могле избећи да је продужен уговор с „Росатомом“ за доградњу нуклеарке Белене. Међутим, политичке предрасуде бугарских власти према Русији нису дале такву могућност становништву. Иста расположења се данас култивишу у Румунији где русофобија поприма облике праве хистерије. И она је кулминирала страшним налозима да се не критикује европска интеграција, да се оријентише строго на Запад.
 
Ови позиви су чудно звучали на фону најновије одлуке званичног Брисела који је по ко зна који пут одбио захтев Румуније и Бугарске за придруживање Шенгенском споразуму. А што се тиче европске зоне, по изјавама самог Басескуа, за Румунију чланство у њој није на видику чак ни 2015. године. Али, какав Шенген и валутни савез! Доводи се у питање сам останак двеју земаља у Европској унији. Њихово ступање у ЕУ „исхитреним“ је назвала министар унутрашњих послова Финске Пјајви Рјасјанен. То је једноставно нека неузвраћена љубав! По мишљењу Сергеја Маркова,
 
Румунија је у Европску унију ушла као на кредит, иако је животни стандард у њој данас виши него у суседној Молдавији и Украјини. Међутим, Букурешт не жури да одради дуг, што изазива љутњу европских политичара, као уосталом, и његови планови за припајање Молдавије. Иако председник упорно демантује ову идеју, чињенице говоре саме за себе. А колико вреди историјска реторика Басескуа! Мислим да је не само у Русији, већ и у Европској заједници многима чудовишно изгедало његово одобравање дејстава војног злочинца маршала Антонескуа. У Русији се то доживљава као практично оправдање нацистичке агресије против СССР. С политичарима оваквог усмерења, који су побркали историјске појмове, врло је ризично имати посла на међународној арени.
 
Румунским властима се, наставља московски стручњак, свуда привиђа претња од Русије. Они више не разликују савремену Русију и бивши СССР. И зато користе тезу коју је прва изрекла Хилари Клинтон, о „совјетизацији Источне Европе“. Нема никакве совјетизације, убеђен је Марков. Њоме неки једноставно плаше како би охладили жељу појединих земаља да граде добросуседске односе с Русијом на обострану корист.


  • Извор
  • Гл/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА