BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У Русији се формира систем заштите од ванпланетарних падова метеора

У Русији се формира систем заштите од ванпланетарних падова метеора
14.03.2013. год.

Програм борбе против космичких опасности ће се појавити у Русији крајем ове године. Ово је саопштио руководилац Роскосмоса Владимир Поповкин. Говорећи у горњем дому руског парламента, он је говорио о почетку формирања јединственог центра за упозоравање и праћење космичких опасности.

Последњих дана човечанство се озбиљно замислило о претњи из космоса. 15. фебруара свет је потресла вест о метеору који је пао на Чељабинск. Он је изашао у атмосферу Земље изнад Казахстана, проневши се као огњена кугла над неколико региона Русије и срушио се у Чељабинској области. Експлозивни талас је избио прозоре на кућама. У болнице су доспеле стотине пострадалих. Огњени болид је уплашио земљане, и показао да су данас астероидне опасности реално велике, убеђен је директор Института за астрономију РАН Борис Шустов.

- На Земљу пада огромна количина тела природног порекла. Укупна маса прилива супстанце се процењује на десетине тона дневно. Већи део чини врло ситна прашина, која не представља за нас опасност. Доњу границу размера опасног небеског тела разумно је одредити отприлике на 40-50 метара, то су приближне размере Тунгуског метеора. Просечна оцена енергије која се издваја приликом судара таквог тела са Земљом упоредива је са енергијом експлозије врло снажног термонуклеарног уређаја.

Данас руски стручњаци предлажу да се направи светски ситем мониторинга космичких тела и по могућству средства за уништавање опасних астероида, говори Владимир Поповкин.

- Прворазредни задаци по нашем мишљењу су развој и увећање ефективности средстава инструменталног посматрања малих небеских тела и космичког отпада у циљу проналажења и каталогизације свих потенцијално опасних за Земљу објеката космичке делатности. Даље је неопходно стварање и експериментална обрада средстава деловања на потенцијално опасна небеска тела и техногено-космичке објете и планирање истраживачких мисија ка астероидима и кометама ради прецизирања њихових размера, састава орбита, одраде операција маневрисања космичког уређаја око небеског тела, као и начина промене путање кретања указаних објеката. Избор конретног начина треба да се врши узимајући у обзир размере, масу и састав опасног објекта.

Руски стручњаци предлажу да се направи систем праћења астероида око Месеца. Између осталог, предлаже се да се покрену три космичке опсерваторије у којима ће моћи да се прати кретање крупних небеских тела.

Ради неутрализације опасних небеских тела треба да буду направљена три типа космичких уређаја: сателити за посматрање, сателити за обавештавање и сателити за пресретање, смара директор Центра за планетарну заштиту Анатолиј Зајцев.

- После проналаска опасног небеског тела ка њему се лансира уређај за извиђање. После њега космички уређај пресретач са кинетичким или нуклеарним средствима деловања. За лансирање космичког уређаја треба да буде искориштена руско-украјинска ракета носач зенит, која поседује јединствене кратке рокове припреме за старт. Уз помоћ овог ешалона можемо да заштитимо Земљу од објеката величине од десетак до неколико стотина метара, што износи 99,5% укупног броја астероида који се приближавају Земљи.

При томе, истичу научници, неопходно је искључити могућност примене космичког оружја под изговором заштите од астероида. Ради тога треба разрадити одговарајућа међународна документа, која искључују сваку могућност испробавања и постављања оружја у космосу.

Лада Коротун,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: «Вести.Ru»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

„Једноставно нећемо дозволити да се то деси“, изјавио је Грант Чапс, говорећи о било каквим уступцима Русији.


На Слобожанском правцу у Волчанску, Оружане снаге Русије су успеле да успоставе контролу над северним делом града, заузевши територију Лицеја број 1 и Дечијег вртића број 6. На источном...

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници...


„Нигде није безбедно“ у Гази, упозорила је агенција УН за палестинске избеглице

Посета има за циљ да пошаље јасну поруку о важности кинеско-руских односа


Заменик државног секретара Курт Кембел изразио је сумњу да су ИОС способне да потпуно искорене Хамас


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА