BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија против легализације наркотика

Русија против легализације наркотика
14.03.2013. год.
За прошлу годину синтетисано 50 нових видова наркотика

Директор федералне службе РФ за контролу наркотика Виктор Иванов сматра да је идеја легализације наркотика погубна. Као нова парадигма у последње време упорно се наводи идеја легализације, шпекулишући на неефикасности антинаркотичке политике. Ипак то је илузија, изјавио је он 11. марта у Бечу на заседању комисије УН за наркотичка средства.

Виктор Иванов се залаже против легализације чак лаких наркотика, између осталог марихуане, зато што она води ка психичким обољењима – шизофренији, манијакалним процесима и дубоким депресијама. У интервјуу за Глас Русије он је истакао да сада претња од распростирања наркотика потиче од два глобална центра производње наркотика у индустријским размерама.

То су земље Централне Америке – Колумбија, Перу, Боливија. И Авганистан. Ако је у Јужној Америци локализована производња 100% кокаина у свету, у Авганистану је 90-95% читаве светске производње хероина. То је феноменска појава која условљава не само производњу, већ и даљи транзит преко територија неких држава.

У западним медијима влада мишљење о томе да се главни промет наркотика из Авганистана у Европу одвија управо преко територије Русије. Какво је ваше мишљење?

- То уопште не одговара стварности. Не знам ни један случај да је био фиксиран транзит авганистанског хероина преко територије РФ. У Европу авганистански хероин стиже другим маршрутама: једна од њих је историјска, преко земаља Балканског полуострва. Она је актуелна до данас.

Узимајући у обзир то да је ситуација у Ираку крајње тешка, земља је притиснута дугогодишњим ратом, јача транзит авганистанског хероина преко територије Ирака у регион Сахел Западне и Цетралне Африке и даље преко Северне Африке у Европу.

Раније сте говорили да велика количина синтетичких наркотичких препарата иде у Русију из Европе. Како је то могуће?

- Заиста, до 50% синтетичких препарата иде из таквих држава као што је Немачка, Холандија, Бугарска, Пољска, земље Балтика. Возе по правилу путничким и теретним возилима, авијацијом, користе бродове.

- Потрошња наркотика у Русији се увећава или смањује?

Данас је десет дана од формирања наше службе. Ова политичка одлука руководства земље је потврдила своју ефикасност. Пошло нам је за руком да организујемо делатност у борби против незаконитог промета наркотика на тај начин да вршимо истрагу до 85% наркокриминала у организованој форми. 100% случајева везаних за прање и легализацију новчаних средстава од промета наркотика покрећемо такође ми. Ликвидација скровишта наркотика до 90% је такође наш посао. Ми координирамо рад са полицијом и царином, зато количина потрошача наркотика у Русији не расте. У суштини код нас се у последњих 7 година она стабилизовала на нивоу од 8,5 милиона људи који са различитом редовношћу уживају наркотике. Део њих је у потпуности завистан, део је у стадијуму активног формирања. Сматрамо да је то врло велика цифра. Зато постављамо себи задатак да кардинално смањимо број наркомана у земљи. И пре свега не само на рачун мера полицијског карактера, већ и развојем Националног система за рехабилитацију наркомана.

Шта вас највише брине у борби против наркотика?

- Проблем синтезе нових наркотика посебно је актуелан. За прошлу годину синтетисано је 50 нових видова наркотика, тачније једном недељено се појављује нови. Зато је пред нама задатак да одбијемо компетенцију да привремено обустављамо грађански промет у случају откривња таквих препарата, како бисмо завршили дуготрајне процедуре усаглашавања, медицинско-биолошких испитивања, пре него што дамо влади списак препарата под контролом. Ако ова одлука буде усвојена, наше акције ће бити оперативније и адекватније овој опасности.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА