BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Уставна криза смањила опсег деловања молдавских политичара

Уставна криза смањила опсег деловања молдавских политичара
11.03.2013. год.

Након што је молдавски парламент изгласао неповерење влади Влада Филата, све више се назире сценарио превремених парламентарних избора. Упркос притисцима из Букурешта, који је очигледно изнервиран насталом ситуацијом, "Алијанса за европске интеграције" не даје знаке живота.

Вође "Алијансе" су спремне за преговоре, али је мало вероватно да ће они бити у стању да превазиђу нагомилане разлике. Недавне одлуке владе, донете дан пред одлазак у оставку, показују да се премијер Филат припрема за изборну кампању. Чиме још може бити условљено непланирано повећање пензија, ако не жељом да повећа свој "изборни капитал" пред предстојеће изборе?

Жељи многих снага да се политичка криза реши на превременим изборима, очигледно, препреку прави Уставни суд. Ако се ситуација не промени, криза власти у Кишњеву ће прерасти у уставну кризу, без видљивог излаза. Да би резултати избора били легитимни, одлуку треба да донесе Уставни суд. Међутим, тренутно суд не може да доноси никакве одлуке, јер су мандати двојици судија истекли, а парламент се до сада није позабавио избором нових. У случају не именовања нових судија, а парламент буде распуштен услед немогућности да формира владу, молдавски политички систем ће се наћи у безизлазној ситуацији. Само парламент може да именује судије, а да би парламент био формиран, потребно је решење Уставног суда, који не може доносити одлуке у непотпуном саставу.

Сви учесници у политичком процесу су већ схватили комплексност ситуације, али не постоје једноставни начини њеног превазилажења. У парламенту не постоји ни једна фракција, способна да обезбеди довољан број гласова за избор нових судија. Дакле, потребна је сарадња. Проблем избора судија почива на распаду владајуће коалиције и на сложености односа "остатака" коалиције и Комунистичке партије. Од странака "Алијансе" тешко ће бити формирати чак и ситуациону већину, јер две од три странке из бивше коалиционе владе нису заинтересоване за превремене изборе. Очигледно решење би могло бити заједничко гласање Комунистичке партије и странке бившег премијера Филата. Међутим, тешко је предвидети колико је лидер молдавских либерал-демократа спреман на такав вид сарадње.

Посебну пикантност ситуацији даје таленат молдавских политичара да праве институционалне кризе. Можемо рећи да су грађани навикли да живе у стању сталне анархије. Молдавија је већ живела неколико месеци без председника. Највероватније ће моћи преживети и не функционисање Уставног суда, па чак и одсуство легитимног парламента. Међутим, чак и са завидном смиреношћу грађана Молдавије, ситуација се не може сматрати нормалном.

Валентин Миндрешеску,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА