BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Промашај вредан 400 милијарди долара: Ф35 има превише грешака да би био употребљив у ратним операцијама

Промашај вредан 400 милијарди долара: Ф35 има превише грешака да би био употребљив у ратним операцијама
11.03.2013. год.

 Извештај који је у Пентагон стигао 15. фебриара, а у којему се на 50 страница до у најситније детаље описују све грешке, те због којих га пилоти америчког ратног зракопловства који су вршили пробне летове сматрају крајње непоузданим, говори како су досадашња присилна приземљења била само припремање јавности и потенцијалних купаца на коначну вест; ону у промашају вредном 400 милијарди долара.

 
Подсетимо како је пре неколико недеља прво објављено како су борбени авиони Ф35, те верзија с вертикалним полетањем и слетањем Ф35Б, намјењена маринцима, ‘приземљени због проблема с дотоком горива’. Након тога, ББЦ 24. фебруара јавља како је Пентагон приземљио све борбене авионе типа Ф35 и Ф35Б ‘због напукнућа лопатице на турбини реактора’. Парадоксално је, да су тада амерички војни службеници већ више од недељу дана у рукама држали извештаје својих пилота о непоузданости авиона.
 
Извештаји описују низ неправилности, али 8 грешака које пилоти наводе стављају под знак питања цели пројект. Након што се прочита 50 страница извештаја стиче се утисак како се ради о најскупљем разочарењу у историји америчког ратног ваздухопловства. Наравно да су уследиле полемике, како у САД-у,, тако и у земљама које су већ наручиле Ф35 и Ф35Б, те њиме хтели побољшати борбену спремност својих вазушних снага (Италија, Велика Британија, Турска, Норвешка, Израел, Канада, Аустралија, Јапан и Холандија).
 
Детаљи из извештаја америчких пилота који су тестирали Ф35
 
Највећи проблем, којег наводе пилоти, јест видљивост. Они тврде како је кабина толико лоше направљена да се приликом лета не успевају видјети остали авиони. Осим тога, тврде како је изузетно тешко видети што им се догађа иза леђа, што би у случају борбе могло бити кобно.
 
‘У борби ризикујемо да нас погоде у било којем тренутку. Седалица је преширока, и спречава видљивост, а самим тим и могућност преживљавања у евентуалном сукобу у ваздуху или против циљева на земљи’, написао је један од пилота.
 
Сви су се махом пожалили на кров кабине и на седалицу, што су два врло важна елемента целе конструкције, који не могу бити ријешени у кратком периоду, него траже да се цели пројект направи изнова.
 
’’Пилот се не осећа сигурно када су у питању кризне ситуације.’’ Овим речима су пилоти оценили команде унутар кабине авиона, када су морали дати суд о могућностима уколико би се догодило да дође до сукоба са више циљева истовремено у неповољним временским приликама.
 
Даље се наводе проблеми с функционисањем радарског система.
 
‘У две мисије радарски систем је сво време био неупотребљив. Једном није показивао циљеве, а други пут му је требало превише времена да лоцира циљеве који су се кретали истом брзином’, написали су пилоти оцјењујући радарски систем авиона који је требао бити ‘најбољи борбени систем икада произведен’.
 
Уређај који пројектује податке на кацигу, а што је од посебне важности за све авионе задње генерације, често је заказивао. Ту чињеницу су потврдили сви пилоти у пробним летовима, а команде путем тоуцх-сцреена, које су требале олакшати задатке пилота, показале су многе недостатке.
 
‘Команде на тоуцх-сцреену су тешко доступне. Одвраћају пажњу пилоту, не дају жељени феед-бацк и често пилота наводе на погрешку, посебно ако се лети у тешким временским уветима. Уколико се сви ови проблеми не отклоне, то ће значити да су авиони неупотребљиви за борбене мисије’, стоји у извштају.
 
Седиште авиона нема нити сензоре који би у случају катапултирања, а посебно у додиру с водом, истог тренутка ослободили пилота.
 
Ф35 није готов производ, него прототип који мора претрпети попрaвке.
 
Пилоти су у више наврата навели како овакав какав је, авион Ф35 не може бити кориштен у ратним операцијама, јер они које су они испробавали нису били прототипови, већ авиони прве серије у производњи. Тачније речено, авиони који су већ били спремни за борбене активности.
 
Амерички пилоти су били присиљени да ограниче пробне мисије и тврде ‘како на основу пробних летова и авиона које су тестирали, не могу дати вредносни суд о целом пројекту’.
 
‘На њима је немогуће обучити се, јер су нам били забрањени ноћни летови и летови у тешким временским уветима. Један ловац бомбардер који је спреман за борбу мора проћи тестирања која подразумевају заједничке летове, симулацију борбе с другим авионима, бомбардовање и тактичке ноћне летове. Ф35 не може служити за никакве борбене способности, јер је још у развојној фази’, коначно је мишљење експерата који су га тестирали у ваздуху.
 
Ово су засигурно тешке оцене за авионе за које се тврдило да су спремни за борбене активности. Италијански недељник Л’Еспрессо у репортажи о скандалу око авиона Ф35 наводи ‘како је недопустиво да пројект који стоји на стотине милијарди долара најпре предвиђа да се борбеним авионима попуне флоте америчке војске и земаља савезница, а тек накнадно да се поправљају неправилности и побољшава њихова борбена спремност’.
 
Овим извештајем се борбени авиони Ф35 и Ф35Б службено враћају на ниво прототипова, а владе земља које су већ потписале уговоре о куповини, мора ће се добро потрудити да пред својим грађанима објасне разлог исхитрене одлуке.


  • Извор
  • БКТВ


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума


Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Амерички државни секретар Антони Блинкен данас се, у оквиру посете Кини, састао са министром спољних послова Ванг Јијем и кинеским председником Си Ђинпингом. Једна од тачака дневног реда била...

Снаге Кијева су „надмашене“ од стране Русије због пада западне помоћи, изјавио је шеф војног блока предвођеног САД


Вашингтон шири глобални хаос у своју корист, тврди руски министар одбране


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА