BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Потиснути Boeing и претећи Кинезе

Потиснути Boeing и претећи Кинезе
07.03.2013. год.

Достићи и потиснути Boeing и Airbus. Руска Уједињена ваздухополовна корпорација почиње са израдом новог путничког авиона, извештавају руски медији.

Широкотрупни авион имаће до 10 путничких седишта у једном реду, што је готово два пута више него код осталих авиона. Ови ће се пространи ваздухоппови користити за дуге летове. Први авион ове класе је легендарни модел 747 компаније Boeing, који је био конструисан још крајем 60-тих. Успешно се користи и данас. Амерички концерн, се поред европског Airbus-а сматра лидером овог сегмента тржишта широкотрупних авиона.

У Русији постоји сличан авион, конструисан још иу време СССР- чувени Ил-96. Током своје историје дуже од 20 година, овај тип авиона никада није имао било какву авио несрећу. Али, постојећи делови и разраде су већ превазиђени и застарели, сматра експерт Комитета за транспост Државне думе Роман Гусаров. По његовом мишљењу, држави је потребан нови велики авион. Гусаров сматра да ће рад на конструкцији новог авиона и разраде овог пројекта дати импулс развоју читаве цивилне авиоиндустрије.

Експерти подвлаче да су овакви пројекти увек веома скупи. Програм конструкције модела 787 Boeing коштао је 32 милијарде долара. Колико ће коштати пројекат конструкције новог руског широкотрупног авиона, за сада је неизвесно. Према писањима медија, током овог пројекта биће коришћена искуства још нереализованог пројекта МС21, чија је сертификација предвиђена за 2016.годину. Овај авион ће за своје конкуренте имати Airbus А320 и Boeing 737. Говори руководилац аналитичке службе агенције „Авиа порт“ Олег Пантелеев:

- Искуство које је стечено током конструисања МС21, очигледно је да има смисла раширити на друге авионе. И те инвестиције, које чини држава на стварању различитих система, једноставније је отплатити, односно повратити ако буде сачињено више производа. Како би се држало место на тржишту, неопходно је имати производе који могу да заузимају различите сегменте тржишта: почевши од регионалних, па до авиона за далеке летове.

Русија се и креће у том смеру, регионални авион Sukhoi Superjet 100 већ осваја светска тржишта. Мексички авиопревозник Интерџет је већ изјавио да ће на свим унутрашњим летовима користити овај руски авион. Постоје и договори са азијским компанијама.

Потражња за широкотрупним авионима је прилично велика. Перспективе развоја управо леже у могућности освајања југоисточних тржишта, капо шти су кинеско нпр, где се обим превоза путника брже увећава него у северној Америци или Европи. Пантелеев сматра да се ова тржишта морају освојити током наредних 15-20 година. Не ради се само о конкуренцији од стране америчких и европских фирми, већ и о чињеници да је Кина заинтересована и за азијско тржиште. А то такође може да отежа живот руских авио конструктора.

Влад Гринкевич,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА