BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европски регулатори траже од Гугла већу транспарентност

Европски регулатори траже од Гугла већу транспарентност
25.02.2013. год.

Интернет-џин Гугл може да се суочи са санкцијама од стране ЕУ због проблема са поверљивошћу корисника.

Разлог за претензије су постале промене у политици Гугла, уведене пре једно годину дана. У том моменту је корпорација почела да прикупља податке о корисницима из свих својих ресурса и уједињава их у такозвани портрет корисника. Иначе уједињавали су се подаци са скоро 60 сајтова те компаније. Иначе, на први поглед све изгледа потпуно невино. Лични подаци, око којих почиње скандал, умногоме су лишени индивидуалности, - каже аналитичар независне аналитичке агенције Инвесткафе Илија Раченков.

- Реч није о имену, адреси. Реч је о сполу и узрасту, људском интересовању, граду, земљи итд. Не би се рекло да човека прате. Међутим, лични подаци могу да се нађу на располагању компаније, јер приликом регистрације човек наводи своје име, а вероватно и адресу. Сигуран сам да Гугл нема жељу да злонамерно искористи ове податке. Интересује га социјални портрет корисника. Међутим, многи корисници не би желели да компанија зна о њима сувише много. То питање је неопходно регулисати.

Експерти скрећу пажњу широке публике да онај, ко жели да сачува у тајности своје личне податке, не би требао да уноси информације у мрежу, те обавезно мора да пажљиво прочита кориснички споразум, без тог споразума ни Гугл, ни његови конкуренти неће пружити кориснику одговарајућу услугу.

Пред микрофоном је руководилац аналитичког оделења Фонда информационе демократије Вадим Ким.

- Ако пажљиво прочитамо корисничке споразуме многих сервиса, видићемо да с правног гледишта нема претензија, јер је човек сам, на добровољној основи пристао на коришћење својих личних података. У корисничком споразуму Gmail се наводи да аутоматска компанија обрађује све информације. На основи њених анализа се повећава ефикасност рекламе. Односно, то је чисти бизнис. Питање је само у томе, што се та компанија налази под јурисдикцијом САД. Она не пружа другим државама могућности приступа својим серверима да би се убедили да се ти подаци заиста користе само онако, како је наведено.

Свакако, обични корисник нема о чему да се брине, све док се његова активност у мрежи ограничава онлајн-шопингом и преписком са љубавницом, он је један од милиона њему сличних.

Иначе, било која машина за тражење информација и повезани са њом сервиси могу да се користе за интернет-шпијунажу.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/halilgokdal/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА