BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Североисточна Азија на прагу нове ракетне кризе

Североисточна Азија на прагу нове ракетне кризе
25.02.2013. год.

Североисточна Азија увлачи се у нову трку ракетног наоружања. Тако су руски експерти прокоментарисали саопштење Јужне Кореје о убрзавању процеса стварања интегрисаног система противваздухопловне одбране. Овај систем укључује и развој балистичке ракете, која је способна да уништава циљеве на целом простору Демократске Народне Републике Кореје.

Изјава министарства одбране Јужне Кореје о модернизације ракетног потенцијала била је очекивана, рекао је експерт Института Оријенталистике Руске Академије наука Александар Воронцов. Нова ракетна песница Сеула је резултат његовог аранжмана са Вашингтоном.

- Американци су Јужној Кореји дозволили повећање до 800 километара домета њихових ракета у октобру прошле године. Ова одлука је изазвала резонансну реакцију у свету. Министарство иностраних послова Русије изразило је забринутост, јер је у то време то био очигледан корак према порасту трке у наоружању, ракетним технологијама на Корејском полуострву. Данас влада Јужне Кореје наводи да је то - одговор на нуклеарна испитивања у Северној Кореји. Север, са своје стране истиче да је поремећај равнотеже снага изазвао Сеул, повећањем домета ракета и да мора дати адекватан одговор Јужној Кореји. То је зачарани круг, из којег је тешко, али неопходно изаћи, јер се ради о дестабилизацији ситуације у целом региону.

У ракетној кризи у Азији очигледна је улога САД. Раније је, у складу са споразумом између САД и Јужне Кореје,- домет јужнокорејских ракета био ограничен на 300 километара. Пружање могућности, да Сеул располаже балистичким ракетама са дометом до 800 километара, Вашингтон је повукао јак антикинески потез. Јер нове јужнокорејске ракете у стању су да продру у простор Кине.

Осим тога Пентагон има намеру да пружи системима ПВО и противракетне одбране, који формира Сеул, информације са својих сателита и беспилотних летелица. А то је, у суштини,- нови елеменат азијског сегмента глобалне противракетне одбране САД. И ракетна претња ДНР Кореје је само повод за њено остваривање. Пре свега је она усмерена на одвраћање и поништење ракетног потенцијала Кине – главног потенцијалног противника САД у Азијско-пацифичкој регији.

13. фебруара је министарство одбране Јужне Кореје такође саопштило, да су на граници са ДНР Корејом инсталисане крстареће ракете. Оне могу да елиминишу објекте на целом простору Севера, наглашено је у војном министарству. То повећава вероватноћу провокација са једне или друге стране, сматра експерт Института за Далеки Исток Константин Асмолов.

- Људи у руководству Ли Мјунг-бака у своје време су прихватили свој повратак на власт као историјску прилику да оборе Север. Њима је преостало сасвим мало времена. 25. фебруара је проглашење новог председника, а тада ће њихова судбина бити неизвесна. Зато они могу да покушају да предузму провокацију. 2010. године „чамац“ око острва Јеонпјеонг су љуљали и Север и Југ. Сада се понавља ситуација, тако да треба пратити понашање обеју страна.

Развој корејске кризе смањује праг безбедности Кине. Експерти очекују одговор Пекинга на потезе Јужне Кореје и одлуку Јапана да повећа војне издатке и модернизује своје снаге самоодбране.

Владимир Фјодоров,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА