BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Како је Стивен Спилберг укинуо у Мисисипију ропство

Како је Стивен Спилберг укинуо у Мисисипију ропство
25.02.2013. год.

У држави Мисисипи погледали су последњи филм Спилберга «Линколн», те су најзад укинули ропство. Испало је да та држава од 1995. године није знала да њен потпис под ратификацјом 13. амандмана за Устав земље све до сада није био важећи.

Управо 13. амандман из 1865. године учинио је ропство незаконитим. Њега је тада усвојило три четвртине свих држава, што је било довољно за укидање робовласништва. Данас, од фебруара 2013. године, све америчке државе су званично слободне од ропства.

Читав процес укидања ропства у Мисисипију говори о огромној користи историјског филма. Филм Спилберга прича о борби америчког председника Аврама Линколна за укидање ропства и о Грађанском рату у САД-у. Неки Ранџан Батра из Мисисипија је одлучио да истражи, када је читава Америка свршила са праксом трговине робљем. Имигрант из Индије је био пренеражен, када је на званичном сајту USconstitution.net нашао фусноту у вези са Мисисипијем. Тамо је писало да је држава одобрила амандман 1995. године, али званично није обавестила Федерални регистар (архив САД). Дакле, предвиђена законом процедура није била завршена, зато не може да се сматра да је та држава ратификовала 13. амандман.

2009. године Барак Обама је посетио Гану, једну од земаља, одакле су у САД возили црно робље. Он је говорио код зидова робовског замка близу Акре управо о трговини робљем. Занимљиво је да је он знао, да у Мисисипију ропство још није укинуто, да ли би Барак Обама рекао оно, што је рекао.

- Симболично је да сам могао да дођем овамо с породицом, с Мишел и нашом децом и видим ту капију, одакле је почео пут многих у Америку. Драго ми је што могу заједно с народом Гане да славим невероватни напредак, који смо постигли захваљујући храбрости и Белаца, и Црнаца у ликвиацији ропства. И, на крају крајева, у победи људских права.

Нико у администрацији и законодавним органима Мисисипија не може да објасни, како је тако нешто могло да се деси. Различите формалности су трајале скоро три месеца. Најзад, у фебруару је Главни архивар Федералног регистра обавестио да су документи добијени, те се Мисисипи може придружити породици 50 слободних држава Америке. Између осталог, претпоследња држава САД, која је одобрила амандман 1976. године, био је Кентаки.

Иначе, чак у САД-у има мало људи, који знају да Устав САД није укинуо ропство, већ обрнуто, учврстио га, - каже професор историје Колумбијског универзитета САД Ерик Фоунер.

- Амерички Устав је био састављен да би се избегло регулисање главних несугласица. Пре свега је реч била о ропству. Устав се састоји од низа компромиса о ропству. Све у свему, он је само учврстио институт ропства. Без тога јужни делегати не би потврдили тај документ. Устав је дозвољавао трговину робљем из Африке још у току бар 20 година.

Зли језици тврде да ће се у САД-ама наћи много ентузијаста који би хтели да провере, да ли су све државе званично усвојиле Устав? Или прикључиле се Декларацији независности?



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Иста ограничења важе за гледаоце и љубитеље спорта који присуствују Летњим играма у Паризу


Дмитриј Песков је такође високо оценио сарадњу региона Русије и провинција Кине и истакао њен допринос развоју руских територија које се граниче са Кином.


На Русију се неће вршити дипломатски притисак, као што се не може победити на бојном пољу, рекао је председник

Председници Бразила и Јужне Африке одлучили су да не учествују на том догађају, који искључује Русију, наводи се у извештајима


Инвестициона група на челу са Џаредом Кушнером склопила је посао за изградњу хотела у Београду вредног 500 милиона долара


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА