BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Европски фијаско гаса из шкриљаца

Европски фијаско гаса из шкриљаца
22.02.2013. год.

Експлоатација гаса из шкриљаца европским земљама неће заменити традиционалније изворе као што је гас који се вади у Русији, али може да доведе до непоправиве штете по екологију континента, изјавио је ових дана заменик министра иностраних послова РФ Алексеј Мешков.

Упозорење Москве изречено је у контексту гласних предвиђања да гас из шкриљаца у Пољској може да се нађе већ за неколико недеља. Шкриљац је поделио и мал те не посвађао европске земље. Лидери ЕУ – Француска и Немачка, где он залеже на малој дубини од километар и по, затворили су радове из бојазни да ће отрови доспети у водоносне хоризонталне слојеве тла. Из разних разлога од геолошког извиђања су одустале и друге земље ЕУ.

А Украјина и Пољска у чијим недрима је око две трежине свих европских резерви ове сировине, пробају оклопе спасиалца ог гасног диктата Русије. Бугарска је за мораторијум на истраживање гаса из шкриљаца. Суседна Румунија, напротив, обнавља бушење на три налазишта. И нашла се на корак до конфликта са Бугарима, пошто намерава да сондира стене око заједничког подземног језера. При томе еколози упозоравају: вода у Североисточној Бугарској може да буде неповратно отрована. Мађарска је романсу са гасом из шкриљаца прекинула још 2009. У бушотини на њеној територији било је више воде него гаса.

Прича о разради гаса из шкриљаца је све сама еуфорија и разочарање, сматра директор инжињерско-иновационог центра Геолгасконсалт Валериј Ненахов. По његовом мишљењу, све зависи од конкретних услова. Једно налазиште се налази на дубини од 500 метара, друго на дубини од три километра. Једно поседује природуне пукотине, друго не. Тачније негде може да се гарантује очуваност водоносних слојева тла, а негде постоји опасност од заразе отровним реагентима. Њима обогаћују воду приликом хидрауличког разарања слоја. Када се гас коначно добије, престоји да се утврди колико је у њему метана- 10, 50 или 90%. Валериј Ненахов размишља:

- Нека је чак све успешно: потрошене су паре на извиђање, извучен је квалитетан гас, није оштећена животна средина. Предстоји индустријска производња? Али где је нова мобилна инфраструктура цевовода? Јер користе овај гас локално, у пречнику од 100 километара. Гас из шкриљаца се не компримује и не транспортује магистралним цевоводима. И треба стално буштити нове бушотине, понекад одузимати земљиште. Много је проблема! Н акрају цена гаса из шркиљаца у САД износи 200 долара за хиљаду кубних метара, и реч је о цени на ушћу бушотине, без урачунавања еколошких трошкова. Поредимо са традиционалним руским гасом са Јамала. То је око 20 долара за хиљаду кубних метара, а на Уренгоју, када смо почели да га освајамо, цена је била 1,5 долар.

Трошкови очигледно не збуњују Пољаке који су прогласили гас из шкриљаца приоритетом своје енергетске политике. Доналд Туск је изјавио да ће 2014. Пољска почети индустријску производњу гаса из шкриљаца. Данас, после неуспешних резултата у већини бушотина, он ћути. Мада научници Пољске академије наука су упозорили: пре него што се дају такве изјаве, треба потрошити стотине милиона долара за научна истраживања. И тек тада, неколико година касније, биће јасно: да ли постоји објекат индустријске експлоатације гаса или не.

Шта на крају? Добрих резултата из пољских бушотина практично нигде нема. Скоро све западне компаније су овде обуставиле своје геолошке радове. Поршлог лета је отишао светски гигант Ексон Мобил. По мишљењу директора инжињерско-иновационог центра Геолгасконсалт.

- Како би се сачувао образ, Пољаци су направили национални конзорцијум, радове кредитира ЦБ. Пробушене су 34 бушотине и само једна успешна – налазиште Љубочино-1 на пољском Поморју. Гас из вертикалне бушотине био је квалитетан – 90% метана. Али хоризонтална бушотина не може да се пробуши, мада је ове године планирана пилот производња неконвеционалне сировине, како се каже на Западу, а индустријска 2014. године.

Укупан обим производње гаса из шкриљаца у Европи до 2030. по разним оценама треба да изнесе 15 милијарди кубних метара. Али већ данас економија ЕУ троши 600 милијарди кубних метара плавог горива. Дугорочним испорукама Гаспрома ништа не прети, сматра експерт. Тим пре што је у САД због кризе пала читава финансијска пирамида везана за производњу гаса из шкриљаца. А у ЕУ тако су се уздали у гас из шкриљаца преко океана! Агенција Блумберг је саопштила да је за 35% пао обим бушења у Америци. Инвеститори банкротирају. Како ће се све завршити? Остаће само најпродуктивнија налазишта, производња ће се фиксирати на ниском нивоу. Узбуђење око гаса из шкриљаца у Европи и САД полако опада. Мада берзански шпекулатни на њему наравно добро греју руке.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/SkyTruth/cc-by-nc-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА