BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шта је изазвало оставку бугарске владе?

22.02.2013. год.

Иако је одлучно изразио своју намеру да не подноси оставку под притиском улице, после проливене крви у уторак увече и с обзиром на немогућност да контролише ситуацију, у среду ујутру председник бугарске владе Бојко Борисов је изјавио да депонује оставку кабинета. "Држави је потребан нови кредит поверења", рекао је он са трибине парламента. Зашто се све то десило?

Услед јаког притиска уличних протеста од 10 дана наовамо, у уторак Влада је најзад била приморана да реагује на неки начин на захтеве грађана. Тада је премијер објавио да постоји могућност одузети лиценцу чешкој компанији за дистрибуцију енергије ЧЕЗ, смањити цену струје за 8 одсто од 1. марта, обелоданити јавности уговоре са свим друштвима за дистрибуцију енергије у земљи, а тужилаштво је покренуло истрагу против особа због потписивања уговора који иду на штету држави.

Борисов је такође изјавио да је против национализације електродистрибутивних предузећа у Бугарској. Сличне су биле и изјаве низа политичара и економских аналитичара. Борисов је позвао политичке снаге у парламенту да бирају чланове Државне комисије за регулисање енергетике и водопривреде и да у њеном саставу уђу представници грађанских организација. Борисов је такође подвукао да ће криминална полиција имати пуно посла због манипулисања бројила за струју. Председник Росен Плевнелијев пак је инсистирао на детаљној провери рада енергетских друштава у том броју и путем међународне ревизије. Према Плевнелијеву, енергетски сектор у Бугарској није транспарентан и у томе је корен неповерења друштва. Државе ЕУ и њихови енергетски регулатори могу да издају и одузимају лиценце. Тако је портпаролка комесара ЕУ за енергетику Марлене Холцнер коментарисала вест о евентуалном одузимању лиценце компаније ЧЕЗ у Бугарској. А из Тужилаштва су потврдили да је чешко друштво систематски кршило лиценцу у том броју и у погледу учитавања струјомера.

Касно увече у уторак чланови Државне комисије за регулисање енергетике и водопривреде су одржали ванредну седницу и покренули поступак одузимања лиценце компанији ЧЕЗ у Бугарској. "Одузимање лиценце је једнако томе изгубити бизнис", коментарисали су чешки аналитичари. Тим пре што после масовног незадовољства бугарских грађана због нереално високих рачуна за струју, акције најкрупније јавне компаније у централној Европи су забележиле нагли пад. Појавила се и информација да чешка полиција истражује четири посла ЧЕЗ-а у различитим државама, као и да је Албанија већ прекинула делатност фирме на својој територији.

Иако је незадовољство радом електродистрибутивних предузећа и високим рачунима тињало већ три године, тек последњих дана услед масовних протеста на улицама великих градова у земљи Државна комисија за регулисање енергетике и водопривреде и дистрибутивна друштва су подвргнути низу провера од стране пореских власти, финансијске инспекције и тужилаштва.

Који су људи на улици који већ скоро две недеље свако вече протестују против монополиста? На улици су млади и стари, па чак и бебе у колицама и пензионери са штаповима. Они се сами идентификују као "народ" и не желе да их повезују са политичким снагама. Протести немају лидера, немају портпарола, немају званичних организатора. Људи се организују преко социјалних мрежа или се договарају међу собом. А протести против високих цена комуналија брзо су прерасли у протесте против свега – против здравствених услуга, против ниских доходака, против незапослености, против емиграције младих…Људе уједињује незадовољство сиромашним животом. Сви протестују, јер су им преварена очекивања од транзиције.

Тања Харизанова,



  • Извор
  • Глас Русије, bnr.bg,фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА