BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јединствене резбарене иконе на изложби у Москви

Јединствене резбарене иконе на изложби у Москви
19.02.2013. год.

Више од 70 радова које су у последњих 20 година направили уметници Инеса и Рашид Азбуханов, представљено је на изложби Икона у дуборезу. Рукотворени лик која је отворена у Москви Галерији уметности Зураба Церетелија. Поред разних ликова излажу се графичке скице за разне композиције. Уметници скоро 30 година посветили су препороду уметности резбарене иконе. У свом стваралаштву они се оријентишу како на малобројне сачуване староруске иконе у дрвету, тако и на византијске иконе. Виртуозну технику мајсотри су спојили са савременом интерпретациом древне уметничке традиције.

Инеса и Рашид Азбуханови раде у ретком жанру резбарене иконе. Први пут су разне иконе дошле у Русију из Византије још у 11. веку и прво су биле распрострањеније од уобичајених сликаних икона. руски мајстори су пренели византијско искуство и битно га проширили. Појавиле су се иконе посвећене одређеним светцима, крстови, иконе које се носе око врата, које се склапају... Рељефне иконе су бојене бојама и покриване златом и сребром, тониране природним пигментима, украшаване драгим и полудрагим камењем, металним уметцима са гравирама. Ради заштите од влаге и буђи на иконе су наношена специјална уља, пчелињи восак, сложени лакови. 16. и почетак 17. века обично се назива периодом процвата руских резбарених икона.

Средином 17. века велики део руских резбарених икона био је уништен. Узрок је била црквена реформа 1650-60. за време које је патријарх Никон увео нова паравила, Према њима забрањено је да се праве тродимензионалне иконе и скулптуре. Почетком 18. века царски указ је забранио да се користе у црквеној служби резбарени ликови светаца, осим распећа. Малобројне иконе су сачуване.

Данас се скоро сви преостали радови чувају не само у црквама, већ у најбољим музејима земље. Постоје резбарене иконе и дрвене црквене скулптуре у музејима Московског Кремља, Ермитажу, у Руском музеју, Третјаковској галерији и многим другим музејским збиркама Русије.

Без обзира на многобројне историјске каклизме, уметност резбарене иконе је преживела и сада преживљава нови процват. Инеса и Рашид Азбуханови праве иконе у техници рељефа, као и резбарене иконостасе, остале атрибуте црквених интеријера.

Њихова вештина је стекла широко признање и о томе сведоче индивидуалне изложбе у Музејима Московског Кремља и Централном музеју староруске културе и уметности Андреј Рубљов, у Санкт-Петербуршком Државном музеју историје религије.

Цене њихова дела и у Европи: резбарене иконе Азбуханових су излагане у Немачкој, Великој Британији и Ватикану. Француски католички кардинал Пол Пупар је био задивљен њихових радовима. Уметници успостављају мост између духовних традиција и говоре нам данас о истини и лепоти, подстичу нас на још веће разумевање дубоког смисла постојања вредности, рекао је он.

На разне начине радове Азбуханових прихватиће посетиоци московске изложбе. Једни ће видети само уметничка дела – префињене рељефе, изведене са невероватним мајсторством, други ће обратити пажњу на ликове светаца, трећи ће моћи да прате како се древна уметничка традиција тумачи у радовима савремених уметника. Али независно од религиозних убеђења, сваки посетилац ће осетити топлину коју зраче резбарене иконе.

Армен Апресјан,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: www.azbuhanov.ru/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА