BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Прљав новац: а ко га нема?

Прљав новац: а ко га нема?
19.02.2013. год.

Европски дом преживљава може се рећи скоро класичан породични скандал. Кипар који очекује од ЕУ финансијску потпору од 17,5 милијарди евра уместо тога је добио предлог да се изврши провера његовог финансијског сектора поводом могућег прања новца. При томе ова провера треба да буде спроведена снагама некакве приватне компаније. Власти острвске државе су одбалице идеју да проверу изврши приватна фирма и са своје стране оптужиле своје судеде из европског дома за финансијске махинације.

У суштини много је зависило од председничких избора који су протекли на Кипру 17. фебруара. Низ лидера ЕУ, у првом реду немачки канцелар Ангела Меркел, хтели би да виде као победника кандидата из странке десног центра ДИСИ Никоса Анастасиадиса, који се залаже за компромис са европским кредиторима. Он мада је и водеио у току председничких избора, већину гласова није сакупио, зато предстоји и други круг. Сада је услов за помоћ Кипру финансијска порвера. Ипак како је изјавио представник кипарске владе Стефанос Стефану, Никозија осуђује сваки покушај „одређених кругова“ да уцењују Кипар.

Министар финансија Немачке Волфганг Шојбле, чије речи цитира немачки Ди Велт, изјаснио се као и увек категорично: Кипар мора да укључи у проверу независну организацију, која би веродостнојно фиксирала стање ствари у сфери борбе против прања новца. То је централна тачка.

Министарство финансија Кипра нанело је узвратни ударац, објавивши анализу испуњења препорука међународне Групе за разраду мера борбе против прања новца ФАТФ од стране земаља чланица ЕУ. Поређење не иде у корист Берлину. Према представљеној таблици, Кипар се нашао на њој на 7. месту, а Немачка на 14. На основу ове анализе сада је већ Кипар оптужио Немачку за недовољне напоре у борби против криминала у финанијској сфери.

Између осталог добила је не само Немчка. Како су резимирали аутори истраживања, ни једна од 17 земаља зоне евра не испуњава препоруке ФАТФ у пуној мери. О томе да на Кипру може да се пере прљав новац, између осталог руски, говорило се раније. Русија сарађује са ЕУ по питању борбе против финансијског криминала ове врсте. Али и други чланови ЕУ, осим Кипра, нису без путера на глави по питању прања новца.

Јасно је да представници Темиде често претерују. Између осталог, професор руске Високе школе економије Иван Родионов не види озбиљан проблем за ЕУ.

- За ЕУ као и за било коју цивилизовану земљу рад у овој сфери увек је неопходан. Ако се погледа базични документ ЕУ, тамо пише да члан ове огранизације не може да буде земља која пере новац. Чланство је својеврсни заштитни документ. Са друге стране, Кипар одавно ради у том правцу, и тамо тешко да могу да се нађу озбиљни прекршаји. Ступајући у ЕУ, земља је одустала од офшорног статуса, сачувавши само олакшице. И захтев ЕУ је пре бирократски трик.

 
Како тврде аутори репортаже на радију WDR глобални супербогаташи су сакрили у пореске оазе 21 трилион долара. Овај новац затим се „пере“ између осталог у Немачкој, и иде у промет. Ево зашто, резимирају новинари, ми поуздани и добро организовани Немци, не треба да показујемо прстом на друге земље. Као што се види, то се односи не само на Немце.

Олег Севргин,


  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...


Кијев би се обавезао на неутрални статус и добио међународне безбедносне гаранције, према нацрту споразума

Москви је доста непријатељског става Европе, изјавио је Дмитриј Песков


Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА