BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Владимир Путин и финансијери G20 размотрили тешкоће раста

Владимир Путин и финансијери G20 размотрили тешкоће раста
17.02.2013. год.

Русија је почела практично председништво у Великој двадесеторици. 15. фебруара се председник Владимир Путин у Кремљу срео с шефовима финансијских ресора земаља-учесница G20. Реч је била о транспарентности тржишта капитала, стимулисању инвестиција, економском развоју и стварању радних места. Министри и руководство централних банака подржали су план, који је предложила Русија за период свог председништва у неформалном форуму кључних светских економија.

У петак увече у Кремљу се окупила финансијска елита, од које буквално зависи развој глобалне економије у блиској будућности. Болни моменти током даљег раста и начини њихове ликвидације су тема, која је била разматрана приликом сусрета финансијера с руским лидером. Они су добро познати: нестабилност националних валута, раст државног дуга у низу земаља, недовољне инвестиције у реалну економију, неуравнотеженост посткризног развоја у различитим регионима света. За предстојећи овог лета самит Групе двадесет Русија је предложила да се усредсреди пажња на реформирању међународног финансијског система, светској трговини, инвестицијама, енергетици и стварању нових радних места. Како је подвукао Владимир Путин, Русија ће иступати за повећање транспарентности глобалног финансијско- економског система и консолидацију највећих играча.

- Немогуће је да се огради од светских економских процеса. Ниједна земља није у стању да се супротстави сама савременим изазовима. Све то тражи строже захтеве према институтима глобалног управљања, диктира неопходност тесне координације економске политике. Уходавање тих института, стварање нових ефикасних инструмената за ликвидацију неслагања и стимулисање раста у свим регионима света – у томе видимо задатак Двадесеторице и руског председништва у њој.

Руски лидер сматра једном од тешкоћа неповерење инвеститора према систему финансијског регулисања, застоје у његовом раду. Државе често покушавају да реше постојеће проблеме помоћу штампања, емисије новца. Таква политика резултира новим кризним појавама. Русија доследно иступа за завођење реда у тој области. Између осталог, за јачи надзор над глобалним финансијским институтима и сивим банкарским сегментом.

Директор-распоређивач ММФ Кристин Лагард је, са своје стране, скренула пажњу на то да неравномерно обнављање економија после кризе води расту напетости. Рецимо, развијене државе у низу случајева се обнављају спорије од оних, које се развијају. То води узајамној критици, - истакла је Лагард.

- Међународни кредитно-новчани систем ће радити ефикасно ако све државе буду спроводиле стручну економску политику. То би допринело побољшању националних економија и глобалних процеса. Двадесеторица мора да контролише догађаје да би постигла циљеве, које сте поменули, господине председниче: стабилан, поуздан, избалансиран раст. Данас није време да се одмара на ловорикама.

Шеф Министарства финансија Немачке Волфганг Шојбле је изразио наду да финансијско регулисање, на јачању којег инсистира низ земаља, између осталих и Русија, не противречи глобалном економском развоју.

- Ефикасно финансијско регулисање је гаранција стабилног раста. Пристајемо да разматрамо управљање државним дугом. Сматрамо да је то питање веома важно ради спречавања будућих криза. Када је Русија у оквиру председништва у Двадесеторици поставила питање о финансирању инвестиција – то је такође био правилни корак.

Шефови финансијских ресора су се договорили да ће се састати ове године најмање три пута, те у режиму реалног времена ускладе кораке у реформирању светске финансијско-економске архитектуре. Изгледа да поред свих противречности јединствени смо у томе да њено данашње стање може да се третира као архаично.



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА