BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Светски дан радија

Светски дан радија
14.02.2013. год.

13. фебруара обележиосе Светски дан радија. Овај датум је утврђен на иницијативу УНЕСК-а. Основне свечаности се одвијају у седишту организације у Паризу. Да учествују су позване велике радиостанице, међу њима и Глас Русије.

Светски дан радија је нов празник, УНЕСКО га је утврдио тек 2011. године. Датум није изабран случајно – управо 13. фебруара 1946. године први пут је емитован програм Радија УН.

У обраћању поводом Светског дана радија генерални секретар УН Бан Ки Мун истакао је да радио забавља, образује и информише, а такође помаже да се популаришу демократеске промене у читавом свету, а у условима конфлика и за време кризе радио постаје појас за спасавање за погођено становништво.

Радио слуша скоро 95% становника Земље, рекла је за Глас Русије шеф сектора за комуникације и ифнормисање УНЕСКО-а Мирта Лоруренсо.

- Радио остаје најдостпунији медиј. Он може да се слуша у најудаљенијим местима планете, уз помоћ радија људи који не умеју да читају и пишу могу да добију доступ информацијама. Радио игра важну уогу везе у ванредним ситуацијама: приликом упозоравања на природне катастрофе и за време спасилачких операција. За УНЕСКО Светски дан радија је својеврсно признање оне користи коју радио доноси човечанству већ више од сто година.

У част Светског дана радија у седишту УНЕСКО-а одвија је међународна конференција. За време округлих столова представници радијских компанија ће размотрити са експертима актуалне проблеме, који стоје пред радијом данас. Предложене су три теме: радио за децу и омладину, безбендост радијских новинара и будућност емитовања на кратким таласима.

Поводом Светског дана радија велики међународни емитери, међу њима и Глас Русије, поставили су у холу штаба УНЕСКО-а мини-студије. Читавог дана главни кнкуренти на међународном информационом простору ће водити репортаже. У згради УНЕСКО-а то се дешава први пут, истакла је представник ове организације Полина Коваљова.

- Раме уз раме биће међународни емитери из читавог света као што је Би-би-си, Међународни радио Кине, Шпаније, Монте-Карла, RFI, Radio Orient и Глас Русије, што је несумњиво велика част за нас. И тај јединствени догађај први пут се дешава у УНЕСКО-у. Очекивали смо да ће бити мање гостију, али тако је испало да је практично два пута више емитера. Трудили смо се да урадимо тако да буду представици из читавог света. Сматрам да нам је то заиста пошло за руком. Надам се да ће то доприносити да информације које се чују у току дана, догађаји који ће се дешавати, буду пренети у све крајеве света. И то је одлично, то ће доприносити нашем главном задатку – привлачењу пажење јавности за значај радија данас и доприносити сарадњи међународних радијских емитера из читавог света.

УНЕСКО верује да ће Светски дан радија ујединити све: и велике емитере, и локалне радиостанице и једноставно радио аматере из читавог света. За оне који раде на радију у Русији 13. фебруар ће постати највероватније још један професионални дан. Традиционално Дан радија се у Русији обележава 7. маја.

Светлана Калмикова,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА