BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Будућност кинеске стратешке авијације

Будућност кинеске стратешке авијације
14.02.2013. год.

 Рособоронекспорт крајем јануара прекршио је сопствену политику и оповргао гласине о томе да се припрема испорука партије бомбардера Ту-22М3 у Кину. Обично компанија је коментарише тржишне гласине. Али информација о продаји ових авиона Кини појављивала се последњих година тако често и почела је да стиче тако широк одјек да није могла да остане игнорисана.

Продаја Ту-22М3 Кини била је немогућа у принципу због узрока техничког карактера. Производња овог авиона била је прекинута 1993. године и више није обнављана. Морале би да се потроше милијарде долара како би се једноставно вратила у производњу конструкција из 70-их. разматрање принципијално немогућег пројекта продаје Ту-22М3 одвлачи пажњу од реалних процеса који се дешавају са кинеским бомбардерима.

Зна се да је 2009. и 2011. године Кина склопила уговор за 239 мотора Д-30КП2 који се користе у новим бомбардерима Н-6К и новим авионима Y-20 и раније продатим Кини Ил-76. Али Y-20 се налази још у стадијуму почетка летачких проби, Ил-76 у Кини нема толико много да се оправдавају такве куповине. Основни део мотора намењен ј еза Н-6К, најсавршенији кинески авион направљен на данашњи дан на бази совјетског бомбардера Ту-16. Сваком таквом авиону потребна су два мотора и он носи по 6 крстарећих ракета домета од преко 2500 километара.

Тако чак 60 Н-6К са увећаним дометом захваљујући новим моторима, може, истовремено стартовавши са база на територији Кине, да примени до 360 крстарећих ракета у било ком региону Источне Азије. таке могућности масовне примене крстарећих ракета тренутно имају само САД. Кинеска даљња авијација већ сада може да постане важан фактор баланса снага у региону.

За даље увећање њених могућности Кинезима нису потребне совјетске авијационе платформе из 70-их година. Наредни корак у развоју Н-6К треба да буде добијање спостобности пуњења горива у ваздуху. Ради тога је пторебно не само изменити конструкцију авиона, већ и добити снажније авионе за пуњење горивом.

Пробе кинеског тешког транспортног авиона Y-20 које су почеле недавно, уливају наду да ће Кина убудуће добити свој сопствени тешки авион за пуњење горивом. У кинеским публикацијама потребе ратног ваздухопловства Кине за авионима за пуњење горивом процењују се на 30 летелица. Али пошто је серијска производња Y-20 немогућа пре 2017. године, Кина покушава већ сада да купи ове авионе у иностранству. Кина има уговор са Украјином за испоруку 3 авиона за пуњење горива Ил-78 совјетске производње из резерви украјинског ратног ваздухопловства. Овај уговор је извршен или ће бити извршен у скорије време. Вероватно ће сличне куповине у бившим совјетским републикама бити настављене.

Појава авиона за пуњење горивом ће отворити пут за опремање авиона Н-6К и њихових крстарећих ракета нуклеарним бојевим главама. Јака страна стратешких бомбардера је могућност њиховог коришћења у критичном периоду за дежурства у ваздуху са нуклеарним крстарећим ракетама. Дежурајући сатима у безбедној зони изнад сопствене територије и пунећи се у ваздуху, бомбардери су недостижни за противника. Тако они могу да одбију покушај наношења удара.

У целини, у скорије време кинески бомбардери могу да се претворе како у ефикасан елемент застрађивања за могуће опоненте у Источној Азији, тако и у важну компоненту кинеских стратешких нуклеарних снага.

Василиј Кашин,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © ru.wikipedia.org/Retxham/cc-by-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....


Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА