BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Католичанство одлази из Европе

Католичанство одлази из Европе
14.02.2013. год.

Папа римски Бенедикт 16. на својој последњој миси позвао је католике да схвате да је вера без дела попут дрвета без плодова. Могуће да је то глас вапијућег у пустињи, каквом виде секуларну постхшрићанску Европу многи експерти.

Оставка папе Бенедикта 16. била је изненађење не само за паству и курију, већ и за експерте. Прво су у њему видели човека који ће бар да обустави растућу секуларизацију Европе. Као што видимо, то се није десило. За протеклих 8 година европљани се нису вратили у окриље католичке цркве.

Шта више, Бенедикт 16. се испоставио много мање популарним него његов претходник Јован Павле Други, кога су оптуживали за кокетирање са либералним вредностима. Европска већина очигледно није чула конзерватнво расположеног немачког богослова. Оставком Бенедикта 16. криза евопског католицизма је постала очигледна. Толико да је шеф Департмана хришћанског јединства, кардинал Курт Кох дао врло смелу изјаву: -----*-- Будућност католичке цркве није у Европи. По његовим речима, када би постојао избор између европљанина и неевропљанина, ако би они били једнако достојни папске столице, он би изабрао за новог папу представника Африке или Латинске Америке.

Историчар религије, преводилац Јуриј Табак сматра да је то данак политкоректности.

- Реч је о испуњењу неких норми које су постале уобичајене у савременом свету. Избор неће бити учињен евроцентрично. Избор ће бити направљен тако како је потребно цркви. Криза несумњиво постоји. То су и скандали са педофилијом, који су неколико година буквално потресали цркву. То су и питања контрацепције која директно противрече борби против распростирања СИДЕ. То је и целибан међу свештеницима. Многи од њих траже укидање средњовековне забране. Постији чак удружење од 80 хиљада ожењених бивших свештеника који захтевају црквене реформе.

И у том смислу оставка Бенедикта 16. за многе експерте је добар знак. реч је о епохалном преврату, који ће извршити огроман психолошки утицај на вернике. Говори генерални секретар Конференције католичких епископа Русије свештеник Игор Ковалевски.

- То да будућност католичке цркве није у Европи пре свега је везано са демографском ситуацијом у свету, са бројношћу католика. Већина католика сада заиста не живи у Европи, као и већина становника света. Подвлачим да то нису европљани пре свега. Као друго, криза Цркве нема искључиво негативно значење. Криза је могућност преосмишљавања ситуације, могућност промена.

Већина аналитичара се слаже да је католичкој цркви потребан руководилац који би спојио пастирско и административно искуство. Али то није главно. Важније је да нови Папа буде реалитвно млад, да поседује харизму која може да привуче симпатије широке јавности.

Сергеј Дуз,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Дмитриј Песков је истакао да је став Русије о мировним преговорима добро познат

Москва сматра да је излив насиља био намерни покушај да се тероришу људи у граду на ком се говори руски како би се покорили влади након пуча и њеној...


Украјинске формације појачавају интензитет ракетних напада на Крим. За недељу и по извршени су напади на Џанкој и рт Тарханкут, а вечерас - на Симферопољ и поново на Џанкој....

Западни свет је напустио класични либерализам у корист нове верзије дефинисане владавином мањина и „будности”, објаснио је руски филозоф



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА