BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија на глобалном тржишту течног гаса: не пропустити шансу

13.02.2013. год.

Русија увећава капацитете производње течног природног гаса. Компанија Гаспром је завршила разраду пројекта изградње фабрике течног гаса Владивосток. Њен капацитет ће износити најмање 10 милиона тона годишње. Од њих 7 ће се испоручивати у Јапан, а три у Републику Кореју.

Данас на глобалном тржишту течног гаса појављује се много нових фактора, а само тржиште расте брже него тржиште мрежног гаса. Течни природни гас привлачи и потрошаче и произвођаче због могућностисти диверзификације наруџбина и испорука. Данас је у свету најављено много пројеката фабрика за производњу течног гаса. Судећи по њима, укупан обим производних капацитета до 2020. може да се удвостручи, истиче експерт Института за енергетска истраживања Татјана Митрова.

- Међу главним факторима су пре свега САД, где захваљујући револуцији гаса из шкриљаца расте експлоатација, пада цена. Амерички произвођачи желе да изађу на друга тржишта, као би провећали профит своје експлоатације. Пересторјка већ изграђених терминала даје колосални ефекат штедње, треба само доградити линије за компримовање гаса. Већ је изјављено да су САД и Канада спремне да производе око 200 милиона тона течног гаса. У то нико не верује, то су тигрови од папира. Али три пројекта су већ добила неопходна одобрења за изградњу и дозволу за извоз. Тако да о 35 милиона тона може да се говори и 17. и 18. године ови обими ће стићи на тржиште.

На списку нових фактора су Танзанија и Мозамбик. Укупан обим резерви гаса на источноафричкој обали износи 5 билиона кубних метара, истиче експерт. То је сасвим довољно за реализацију пројеката течног гаса. Већ се формирају конзорцијуми и разрађују пројекти. Огромно интересовање испољавају компаније оператери и азијатске компаније потрошачи које улазе у ове пројекте. Предност овог региона је што се налази на једнаком растојању од Европе и Азије. Коначно Аустралија, која наредних година треба да претекне Катар. До краја ове деценије капацитет фабрика које се тамо граде изнеће 80 милиона тона течног гаса. Тако да се ситауција на светском тржишту течног гаса брзо мења и то треба узимати у обзир, истиче директор Фонда за енергетски развој Сергеј Пикин.

- Ситуација је врло драматична, треба бити врло флексибилан. Гаспром овде неће моћи да дрема. Питање није чак ни у обиму као таквом, зато што то нису они обими које данас нуди Гаспром, он ће може да нађе купца. Пацифички прстен је огромо тржиште, после њега могу да уследе друга тржишта, на пример Индија, која за сада није тражена.

Данас на светском тржишту скоро 20% отпада на удео течног гаса. Русија се за сада не налази међу лидерима на тржишту течног гаса, али може да побољша свој положај, истиче председник Савеза нафтних и гасних индустријалаца Русије Генадиј Шмаљ.

- За сада смо пустили у рад само једну фабрику у овкиру пројекта Сахалин-2 на острву Сахалин. Он има добре резултате, али је усамљен.А Катар сваке године гради по једну фабрику. Ако данас он има капацитете за производњу око 100 милиона тона, до 20. године планира да их удвостручи. Зато производњу течног гаса треба развијати новим темпом. То што Гаспром планира да изгради фабрику у околини Владивостока занимљив је предлог, пошто најближи суседи као што су Јапан, Репубика Кореја, Кина, јесу велики потрошачи течног гаса.

По мишљењу експерата, конкуренција на глобалном тржишту течног гаса ће јачати, посебно на тржиштима земаља Пацифичког прстена. Пошто су на њима цене традиционално везане за сирову нафту, што гарантује продавцима високи ниво прихода. Русији је важно да у тој трци не пропусти своју шансу.

Олег Нехај,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: © Flickr.com/One Ten/cc-by-nс-sa 3.0/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Покушаји успостављања таквих савеза су „штетни и контрапродуктивни“ за регионалну безбедност, изјавио је руски председник

САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Матуш Шутај Ешток назвао је осумњиченог „вуком самотњаком“ незадовољним политиком Братиславе

Владимир Путин је изјавио да сарадња између Пекинга и Москве не представља претњу за друге нације


САД и њихови савезници покушавају да принуде Пекинг због његових веза са Русијом, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА