BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Исповест декабристе Луњина на сцени у Москви

Исповест декабристе Луњина на сцени у Москви
10.02.2013. год.

Иркутско академско драмско позориште „Николај Охлопков“ представља нови поглед на комад Едварда Радзинског „Луњин или Смрт Жака“. Представе се приказују у Центру Лепих уметности у Амбасади Пољске у РФ. Представа, коју је припремио режисер Генадије Шапошњиков, посвећена је Михаилу Луњину (1878-1845) – учеснику у декабристичком покрету.

- Ја, Михаил Сергејевич Луњин, двадесет година сам провео у затворима, на принудним местима, и сад умирем у најстрашнијем затвору у Русији. Нисам се понизио ниједном молбом, јер сам вас толико презирао, да вас нисам ни примећивао. И овај папир није моје обраћање вама. Назвао бих га својом исповешћу.

Луњину је судбина подарила живот пун опасности и невероватних авантура. За време Отаџбинског рата 1812. године испољио је необичну храброст и смелост и награђен је златним мачем с натписом „За храброст“ у бици код Бородина. Био је близак цару Александру I и многи су предвиђали да ће имати сјајну каријеру, али је Луњин напустио службу и самовољно је отишао у Париз где је прихваито револуционарне идеје и упознао се с филозофом, оснивачем школе утопијског социјализма Анријем Сен-Симоном. Био је један од оснивача и руководилаца Северног друштва декабриста, као и иницијатор пројекта цареубиства. Притом се Луњин 1822. године вратио у војну службу и постао је ађутант великог кнеза Константина Павловича у Варшави.

После побуне декабриста 14. децембра 1825. године Луњин се налазио под присмотром у Варшави, где је и био ухапшен. Осуђен је на 20 година затвора због тога што је „учествовао у завери цареубиства сагласношћу, у организовању побуне примањем у тајно друштво чланова и оснивањем литографије ради издавања радова друштва“. После затвора живео је у месту принудног боравка у близини Иркутска, а затим је по налогу Николаја I поново ухапшен и послан на исто издржавање казне.

Радња представе се одвија у затворској ћелији. Луњину преостаје мање од три сата живота. Он размишља о ономе што је доживео и проживео, покушава да схвати у име чега је жртвовао све: љубав, пријатеље, живот. Његови разговори са самим собом омогућавају гледаоцу да схвати смисао поступака декабриста, њихових вољених жена, па чак и самог цара.

„Луњин“ није само представа, већ и интерактивни експеримент. Гледалац не посматра просто радњу, већ може да учествује у њој, па чак и да разговара с главним јунаком чију улогу игра сам режисер. Главну женску улогу добила је пољска глумица Каролина Стефанска из краковског Народног позоришта.

По речима режисера Генадија Шапошњикова,

Главни задатак у представи није била игра, већ размишљање. Проживети за сат и по времена цео живот како би у тако кратком сегменту времена гледалац могао да осети снагу човека, са свом њеном напетошћу, љубављу, љубомором и жудњом за опроштајем. Снагу, коју људи следе, којој верују, која је у стању да подигне и да поведе за собом друге.

Армен Апресјан,



  • Извор
  • Глас Русије/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Структура ће бити уништена до краја године, наговестио је изасланик Кијева у Уједињеним нацијама

Мађарска је обећала да ће се супротставити петогодишњој стратегији финансирања Украјине коју је управо предложио генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг


Јеврејска држава је наводно изјавила да ће казнити Палестину ако суд буде гонио њене лидере

Неки савезници су скептични према прихватању Украјине усред оружаног сукоба, изјавио је председник



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА