BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Тројни састанак у Бриселу - разговор глувих

08.02.2013. год.

Председник Србије, Томислав Николић и председница самопроглашене републике Косово, Атифете Јахјага, сусрели су се јуће, 6.фебруара у Бриселу, . Тројном састанку на највишем нивоу је присуствовала и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност, Кетрин Ештон. Састанак је трајао нешто мање од сата, а водио се у просторијама зграде Европске спољно- политичке службе. Овом сусрету иза затворених врата присуствовали су и саветник председника Србије за спољну политику Марко Ђурић и саветник Јахјаге, Рамуш Тахири.

Након разговора висока представница Кетрин Ештон се јавности обратила писменим путем и нагласила да су је током разговора Николић и Јахјага уверили у приврженост дијалогу. Атифете Јахјага је са своје стране састанак оценила као конструктиван сусрет „председника две суверене и независне земље“. Председник Србије је након састанка, изјавио да је последња ствар коју би у животу урадио је да пристане на прихватање Косова као независне државе.

Интересантно је да је састанак одржан на исти дана када су у француском Рамбујеу, 1999.године започели преговори у оквиру мировне конференције о Косову. Будући да су преговори пропали и да је уследило бомбардовање и касније улазак НАТО трупа на територију јужне српске покрајине, лако се може уочити и одређена паралела. Професора Универзитета у Београду и бившег амбасадора Србије у Француској, Предрага Симића, замолили смо да за коментар овим поводом:

- Свакако да има симболике, јер преговори у Рамбујеу су били последњи покушај Француске и Русије, односно тадашњих министара Ибера Ведрина и Игора Иванова да спрече најављену интервенцију НАТО-а против тадашње Савезне републике Југославије. Ти преговори су могли имати успеха да је постојала воља европљана, али и да је тадашња власт у Београду реаговала на адекватан начин. То се није догодило и то је био увод у војну интервенцију, којом је практично територија Косова стављена под међународну контролу УН и де факто мисије НАТО-а, КФОР-а. Вероватно су јучерашњи разговори симболично показали и последицу управо свега тога што се догађало.

Како коментаришете то што је након састанка, Атифета Јахјага рекла да је председник Николић „опет користио националистичку реторику“.

- У време после пада Берлинског зида, распада за све 3 источно европске федерације, СССР, Чехословачке и СФРЈ, важе некаква нова правила, барем на Западу. А то је да су захтеви свих етничких група за самоопредељење и отцепљење нешто због чега је дозвољена и војна интервенција иако то није записано у Повељи УН. Управо са тих позиција је и наступала Јахјага. Међутим, чини ми се да је јучерашњи састанак прошао у разговору „глувих“. За "председницу" Косова то је била прилика да манифестује њихову самопроглашену независност и да састанак протумачи као билатерални сусрет две суседне државе. За председника Николића је овај сусрет био прилика да се покаже неспремност да се оде даље од оквира Резолуције. А Кетрин Ештон је, чини ми се, управо овим покушала да покаже да, упркос кризи која потреса ЕУ, европска дипломатија може да доведе до оваквих сусрета и да демонстрира своје постојање.

Како оцењујете задовољство исходом сусрета које је изразила немачка канцеларка Ангела Меркел, али и речи председника Николића да Србија „ослушкује поруке из Немачке, али да се не руководи њеним жељама“?

- Меркел је свакако била задовољна, јер је Немачка једна од чланица ЕУ које су признале Косово и она је овај сусрет интерпретирала на начин као и Атифете Јахјага. Међутим, мислим да ни интерпретација председника Николића, ни оних земаља које Косово нису признале, јер у њему виде преседан који може озбиљно да угрози и њихов интегритет, није тако ентузијастична. Таквих земаља које нису признале Косова има доста и широм света, али и у оквиру ЕУ- јер Косово практично може постати озбиљан преседан и подстрек за друге сепаратистичке покрете.

Како Ви видите и оцењујете укупно овај сусрет? Да ли је ово некакав корак напред?

- За Атифете Јахјагу је свакако корак напред. За Србију, која се одлучила на овај корак у жељи да добије очекивани датум за почетак приступних преговора са ЕУ, одговор на питање да ли је ово био корак напред, даће тек предстојећи извештај комисије ЕУ о напретку Србије и евентуална одлука о давању датума. Међутим, у самој Србији има доста гласова незадовољства. Такве су се речи могле чути и од бившег председника СР Југославије Војислава Коштунице и многих других. Тако да је Србија веома подељена у погледу оцене јучерашњег састанка у Бриселу.

Ваља поменути за крај и да медији овај састанак одржан на највишем нивоу „у склопу нормализације односа Београда и Приштине“ оцењују као симболичан.

Јована Вукотић,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА