BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Русија ће поставити „клопку“ астероидима

Русија ће поставити „клопку“ астероидима
06.02.2013. год.

У Русији је разрађен систем глобалне заштите Земље од опасности од комета. Сасвим недавно наша планета је избегла евентуални судар са астероидом Апофиз, мада 2029. године он ће се поново упутити у правцу Земље. Према подацима НАСА-е потенцијалну опаносот за земљане представља око 47000 астериоида пречника од сто метара, који се налазе на растојању од мање од осам милиона километара од Земље. У 21. веку теоријски је могуће 11 судара, од тога четири могу да се десе до 2050. године.

Од незваних гостију треба се бранити и тражити најоптималније начине. Руски научници имају свој план за случај опасности, говори предтавник Државног ракетног центра академика Макејева Сергеј Махањков:

- Варијанта постоји, то је разарање ових опасних објеката. Значи, то ће бити уређаји који дробе асетроид на мање фрагменте. Или ће на астериод бити пребачени уређаји који ће променити његову путању.

За пребацивање уређаја разарача на опасне космичке објекте по земљане могу да се користе интерконтиненталне балистичке ракете, сматра научни сарадник Државног ракетног центра академика Макејева Сабит Гараев:

- Ми на ракету спајамо уређај са својим мотором и системом управљања. Ракета га избацује неколико милиона километара нагоре и откачи га. Имамо и Каису, извиђачки уређај, и уређај Капкан (Клопка). 2021. године ми намеравамо да пустимо на Апофиз извиђачи уређај који ће узети узорке тла, поставити предајнике који ће летети даље са Апофизом. Они ће преносити тачне координате његове путање. А 2036. године, ако буде опасности судара са Земљом, лансираћемо тамо Капкан. Капкан има неколико ударних модула, који астероид могу да разоре или одгурну.

Капкан на астероид може да се постави помоћу ракета носача типа Ангара или Рус. Одговара такође перспективна интерконтинентална балистичка ракета која се прави уместо ракете Војвода. По речима стручњака, оне могу да пребацују терет на растојање до 10 милиона километара – сасвим довољно да се стигне до Апофиза.

Најбоља варијанта за борбу против незваног госта је по мишљењу научника његово уништавање. Сабит Гараев сматра:

- Може се испоручити толико ударних објеката да се астероид расцепи у потпуности на безбедне комаде до 40 метара. А они практично сасвим сагоре у атмосфери.

Такав систем заштите ће прорадити ако се Земљи приближи небеско тело до километар и по у пречнику. Од гигантске комете, која лети брзином од 70 километара у секунди, он наравно неће спасити, додаје научник. Теши то што теоријски то може да се деси само једном у 30 милиона година.

Јелена Ковачић,



  • Извор
  • Глас Русије, © Скриншот: www.nasaimages.org/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Мештани села Рашчићи код Ивањице годинама безуспешно покушавају да реше проблем буке и загађења који су директна последица рада каменолома у власништву фирме \"Путеви” Ивањица.


Министар спољних послова Руске Федерације Сергеј Лавров изјавио је у интервјуу за Алтернативну телевизију да је циљ да се Срби сломе још увијек траје.

У области корпоративне исхране, апликација Ордера претставља иновативно рјешење у задовољавању потреба запослених. Са модулима као што су Топли оброк, Кетеринг, Ресторани, Онлајн Шоп, Ордера нуди велике могућности за...


Пуковник Златан Црналић, један од преживјелих пилота који су оборени изнад Новог Травника у фебруару 1994. године, преминуо је данас у 61. години након краће и тешке болести

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА