BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

ЕКА: троструки циљ

03.02.2013. год.

Ризични лет поред Фобоса, Марсовог сателита. Улазак у атмосферу Венере. Карта водених хидрата на Марсу. Такава су три циља које је означила Европска космичка агенција (ЕКА) за ову годину. Њихова реализација припремиће основу за касније заједничке мисије ЕКА са Русијом.

Лет на 58 километра од Фобоса ће извести орбитална станица Марс-Експрес. Прошле године она се приближавала сателиту до сто километара. Поновни маневар је потребан како би се добили прецизнији подаци о овом Марсовом сателиту. Реч је о снимцима са великим резолуцијама, који ће бити потребни за перспективну експедицију доставе узорка његовог тла на Земљу. Истина, за сада се не зна како ће европљани реализовати овај пројекат. Још 2009. године претпостављлао се да ће њихов главни парнтер бити НАСА. Од тада се у Европи разбуктала финансијска криза, а НАСА је изашла из многих заједничких мисионарских пројеката.

У Русији је постојао сличан пројекат Фобос-Грунт. Мада није пошло за руком да се он реализује, било би логично сада спојити напоре ЕКА и Русије у извођењу мисије на Фобос, сматра дописни члан Руске академије космонаутике Јуриј Караш.

- Русија је нагомилала велико искуство у прављењу уређаја за слетање летелице на Фобос, узимање тла и повратак на Земљу. Од ове мисије су се сачувале инжењерске разраде. Оне се могу искористити.

На основу података исте станице Маркс-Експрес до овог јуна планирано је да се састави карта расподеле минерала, пре свега водених хидрата на површини Црвене планете. Без ње не може да прође припрема експедиције ЕкзоМарс. То је заједничка мисија ЕКА и Русије. Старт прве етапе планиран је за 2016. годину. Руски носач Протон послаће на Марс аутоматски уређај. По речима заменика главног уредника листа Новости космонаутике Сергеја Лисова, сличне карте могу да буду и у НАСИ, али ЕКА не планира њихово коришћење.

- Свако жели да добије своја сопствена достигнућа. Методи којима делује европски Марс-Експрес и амерички орбитални извиђач су различити. У једном случају тамо стоји руски детектор неутрона, који одређује воду у саставу тла, у другом други уређаји за одређивање хемијског стастава супстанци на површини.

И још један задатак који ове године планира да реши ЕКА је улазак у атмосферу Венере. 2006. године станици Винус-Експрес приликом приласка планети недостајало је горива да смањи брзину мотором. На крају је она остала у орбити. Сада је треба превести на нижу орбиту, како би она могла да врши детаљнија посматрања облака Венере.

Саговорници Гласа Русије истичу да за реализацију задатака које је ЕКА поставила за ову годину неће бити потребни гигантски трошкови за разраду и формирање нових интерпланетарних станица – све ће учинити већ лансирани уређаји.

Борис Павлишчев,



  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Лидери ЕУ „замајавају“ људе хорор причама о Русији – Кремљу


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик


Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА