BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Економски Форум у Давосу: 2013. година преломна за цео свет

Економски Форум у Давосу: 2013. година преломна за цео свет
03.02.2013. год.

Недавно завршен Светски економски форум у Давосу обележили су међу 2500 учесника Дмитриј Медведев, премијер Руске Федерације, Дејвид Камерон, премијер Велике Британије и Хенри Кисинџер, угледни стратег америчке спољње политике. Наслов овогодишњег Форума био је “еластични динамизам” а посвећен опоравку економије

Суштину овог динамизма објаснио је директор швајцарске УБС Банке Аксел Вебер рекавши “да су Централне Банке Америке и Европе, ФЕД И ЕЗБ повећавањем ликвидности финансијског тржишта стабилизовале прилике“. Међутим, Централне банке нису свемогуће као што политичари мисле и оне не могу да реше дубинске проблеме. А политичари су тренутно задовољни јер још увек нема појаве инфлације. “

Шта то значи појаснио је Алексеј Костин, шеф друге по величини руске ВТБ Банке, рекавши “Оно што свима нама недостаје су јасне и прецизне, јаке, финансијске регулативе. Правила рада, а тога још нема. Једне су регулативе у Америци, друге у Европи а треће у Јапану. На папиру постоје споразуми Базел 2 и Базел 3, потписани уз асистенцију међународне банке за поравнање БЦЦИ . Ти се споразуми или недовољно или никако и непримењују. Проблем се налази код влада држава и политичара а не код банака…”

Први радни дан Форума у Давосу протекао је у знаку Русије. У оквиру сесије “Сценарији могућег развоја Руске Федерације” приказана су три негативна концепта развоја будућих догађаја са којима би се на дужи рок Русија могла суочити. Први, даље повећање цена енергената, пре свега нафте, моји би могао утицати на смањење прилива средстава у државни буџет што ће ланчано да доведе до бројних проблема. Други, о предвиђа даљњи неједнаки раст и развој региона Русије што ће додатно поларизовати односе у друштву и бизнису. А трећи сценарио везан је за већа социјална раслојавања и социјалне неједнакости.

Све ово прокоментарисао је у свом говору премијер Русије Дмитриј Медведев рекавши да се “и ранијих година овде у Давосу наслушао разних теорија и сценарија и ни један се на крају није обистинио”. Медведев је подсетио да је привреда Русије у замаху развоја, да је све више инвестиција и да су само руски милијардери у последњих 10 година инвестирали преко 440 милијарди ус долара у руску привреду. Наталитет се јачом дрћавном политиком и програмима повећао – само у 2012 рођено је 120.000 деце више него пре; Државни дуг налази на граници од 3% у односу на бруто национални производ и један је од најнижих државних дугова у свету. Девизне резерве су повећане за 44 пута од 2000 године...и друго.”.

“Влада Русије је одлучна да и дање развија рубљу као регионалну валуту не само унутар држава ЗНД-а већ и шире. У наредном периоду ћемо појачати економско повезивање унутар Г-20 којим Русија председава у 2013. години и максимално ћемо се посветити увођењу модерног менаџмента на свим нивоима државне управе како би се још више обрачунали са свим негативним процесима и појавама попут корпције” - закључио је Медведев.

Овај наступ су многи амерички бизнисмени прокоментарисали као “бацање прашине у очи западној јавности, док корупција постаје модел свакодневног понашања у привредном животу Русије. А самог премијера поједини американци присутни у Давосу су осликали “ као апаратчика који се у Русији де факто не пита ништа”.

На све ово руски банкари су одговори да је далеко већи проблем по глобалну економију оно што ће се догодити у Америци и Европској Унији.

Кристин Лагард директорка ММФ-а нагласила је, поред осталог, да њу мање брину државе БРИК (Бразил, Индија, Кина и Русија) јер “имају економске системе који су окренути пре свега домаћем тржишту. Државе БРИК-а су далеко одпорније на неке нове финансијске кризе него што се то на први поглед чини, јер имају и ресурсе и моделе којима се томе могу супротставити. Већи ризик по глобалну економију може да дође из правца УСА. Битно је разумети да се природа економије и економских модела променила.”

Клаус Шваб, оснивач Форума у Давосу био је још одређенији : “Нама требају нови економски модели са далеко више моралне и социјане правде, ако мислимо да човечанство преживи”.

Учесници Форума су посебно пажљиво пратили излагања и ставове Хенрија Кисинџера, чувеног стратега америчке спољне политике који је поред осталог навео:

„Идеју Европе треба сачувати. Можда тренутно треба велику идеју 'о европском јединству на основу економије' из 50 тих година двадесетог века, пребацити на терен политике. Кохезија Европе зависиће пре свега од даље спремности “развијенијих на жртву” у корист оних других делова Европе. Али, ја сам оптимиста да ће се та кохезија одржати”

“Један од кључних проблема данашњице је Иран и његов нуклеарни програм. Уколико се иранска нација не буде понашала одговорно већ револуционарно, и ако настави са развојем програма, то може бити почетак у Блиско источној нуклеарној трци. А то би значило да ми као људи ништа нисмо научили из периода хладнога рата.”

„Будући развој глобалних односа зависиће од односа Америке и Кине тј Русије. Велика је разлика између њих у природи култура: америка је више прагматична а Кина и Русија мисле стратешки, дугорочно. Уколико се око Ирана и Сирије настави међусобно “такмичење” између Америке на једној и Кине тј Русије на другој страни доћи ће до даље поларизације свих држава у свету које ће морати да се определе или за једне или за друге. А то мислим да није добро, већ треба развијати партнерске односе“, - закључио је Хенри Кисинџер.

Аналитичари примећују да се банкари већ сада питају “да ли је на глобаном нивоу започео рат валута између Америке, Кине и Русије ?” и додају “ да је очигледно да се и у развијеним државама Запада све више појављује народно незадовоњство и потреба да држава игра већу улогу (као што је то у БРИКслучају) и у економији.


Зоран Виторовић,


  • Извор
  • Глас Русије, фото: ЕПА/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Украјински председник не жели да поремети већ отежану акцију мобилизације, изјавио је за лист локални посланик

Украјински главнокомандујући Александар Сирски признао је да су руске снаге постигле тактичке успехе у низу области у зони борбених дејстава.


У првом кварталу 2024. године фокус НИС-а био је на наставку и повећању обима инвестиционог циклуса започетог прошле године. Тако је у развојне пројекте инвестирано 10,5 милијарди динара, што...



Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА