BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Хеликоптери Индији за 6 милијарди долара

Хеликоптери Индији за 6 милијарди долара
31.01.2013. год.

Индија се спрема да објави највећи тендер на свету за куповину вишенаменских палубних хеликоптера у вредности од 6 милијарди долара. Ово је објавила индијска штампа, позивајући се на Ратну морнарицу земље. Русија још увек није објавила планове о учешћу у надметању, али стручњаци верују да има шансе за победу.

Према медијским извештајима, индијска Ратна морнарица је већ упутила техничке информације водећим светским произвођачима хеликоптера овог типа. Следећи корак - разматрање конкретних предлога за набавку опреме. У плану је набавка 120 најновијих војних палубних хеликоптера, дизајнираних за анти-подморничке операције, уништивање подморница и бродова, као и за подршку у акцијама специјалних снага. Очекује се да ће на тендеру учествовати највеће компаније за производњу хеликоптера у свету, као што су Eurocopter и Sikorsky.

О намерама учешћа Рособоронекспорта у надметању за уносан уговор, још увек није познато. Међутим, Русија има много тога да понуди свом традиционалном партнеру у војно-техничкој сфери. На пример, фирма хеликоптера Камов, приметио је члан Јавног савета Војно-индустријске комисије руске владе Михаил Ходаренок.

- Ово се односи на Ка-27 разних модификација и Ка-52, који је прилагођен за слетање на бродове. Колике су њихове шансе, тешко је рећи. Али руска страна би требало дефинитивно учествује на овом тендеру. Има шанси.

Тренутно се у служби индијске морнарице налазе застарели хеликоптери типа Sea King, купљени још 80-их година прошлог века. И дакле, ажурирати парк - један је од најургентнијих задатака. Пошто у Њу Делхију намеравају да повећају број ратних бродова и тиме прошире зону одговорности морнарице.

У вези са модернизацијом и изградњом капацитета одбранбених снага Индије, расте и конкуренција за ово велико тржиште оружја. Према речима индијског амбасадора у Москви, Аџаја Малхотра, Русија је суочена са оштром конкуренцијом произвођача оружја из других земаља. Недавно је изгубила неколико тендера. Ипак, војна област остаје најважнији правац у руско-индијском стратешком партнерству. У Њу Делхију се наставља рачунати на Русију као на једног од најпоузданијих добављача, чији производи задовољавају потребе одбранбених снага Индије.

У служби земљи постоје стотине руских хеликоптера и авиона, подморница и друге савремене технике. Недавно, Москва и Њу Делхи су потписали уговоре за набавку Ми-17В-5, и делова за производњу авиона Су-30МКИ у вредности од скоро 3 милијарде долара. Пре тога, Индија је набавила 230 ловаца овог типа, укупне вредности 8,5 милијарди. Тако да су изгледи страна веома импресивни, каже главни уредник листа "Арсенал отаџбине" Виктор Мураховски.

- Ми прелазимо на нове облике војно-техничке сарадње: заједничку производњу и офсетне споразуме о предаји технологије за производњу одређених врста оружја и муниције. Ово се разликује од уобичајеног режима "продао-купио". Овакво искуство сарадње немамо ни са једном другом земљом.

За један од главних праваца сарадње страна сматра се рад на заједничким пројектима. Већ15 година успешно послује руско-индијско предузеће "БрахМос", које производи истоимене суперсоничне ракете. Искуство са овог пројекта очекује се да буде пренесено и на друге области. Позитивна је и пракса модернизације индијских бродова у руским бродоградилиштима. Тако је 29. јануара у Северодвинску модернизована индијска подморница "Синдуракшак", у пратњи руског ледоломца, кренула ка својој матичној обали северно-морским путем.

Илија Харламов,



  • Извор
  • Глас Русије, © Коллаж: «Голос России»/ vostok.rs


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Предстојећи догађај ће разоткрити „немоћ“ Запада и неспособност да оконча сукоб у Украјини, изјавио је бивши руски председник


Слање НАТО трупа у Украјину могло би да изазове свеопшти нуклеарни рат, упозорио је мађарски министар спољних послова Петер Сијарто

На редовном брифингу одржаном 3. маја 2024. године, званични представник МСП Русије Марија Захарова одговорила је на питање о предлогу резолуције ГС УН о Сребреници. Доносимо цео текст питања...


Кијеву недостаје оружје и мотивисани војници, али је мало вероватно да ће мировни преговори бити пре 2025. године, рекао је његов заменик шефа обавештајне службе за Тхе Ецономист

Будимпешта није била претплаћена на истополне бракове или рат са Русијом када је постала чланица, каже премијер


Одбрана виталних  државних и националних интереса, наставак историјског развоја Србије, наставак евро интеграција, рад на унапређењу целокуоног друштва и побољшању животног стандарда грађана свим часним и поштеним грађанима Србије...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА